Banner

Politikë

Post

Akuzat e tiranës për sulmin me lëndë kimike në Salisbury. Reagon Ambasada ruse: ''nuk mund ta besojmë''

e Premte 23 Mars, 2018

Jemi të hapur për të komunikuar me kolegët shqiptarë në lidhje me këtë çështje. Askush më shumë sesa Rusia është më e interesuar për të zbuluar të vërtetën e helmimit të ish spiunit rus Sergej Skripal dhe vajzës së tij Julia. Në...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Ish ministri Hajdaraga në gjëndje të rëndë shëndetësore

e Shtunë 24 Mars, 2018

Ish Ministri i mbrojtjes Luan Hajdaraga ndodhet në gjëndje të rëndë shëndetësore në spital. Ai pësoi hemoragji cerebrale, në kohën kur kaloi kufirin mes Shqipërisë dhe Maqedonisë, dje rreth orës 11.00. Aktualisht ai ndodhet në spitalin "Nene Tereza". Profesori i njohu...

Post

Kush ishte Fatos Lulo? Gjykoi Gërdecin dhe liroi Berishen nga akuzat për shpifje

e Shtunë 24 Mars, 2018

Gjykatësi i Kushtetueses Fatos Luloi ishte emëruar nga Berisha në vitin 2005, dhe është i pari ndër 800 gjyqtarët të cilët iu nënshtrua Vetingut. Ai kishte gjykuar çështjen e Gerdecit në vitin 2012, kohë kur bënte pjesë në trupën e gjyqtarëve, që h...

Banner

Botë

PostEdison Myrtezai

Atentat në Francë. Dy viktima nga sulmi në një supermarket dhe disa persona të marrë peng

e Premte 23 Mars, 2018

Ka hyrë brenda supermarketit duke bërtitur me të madhe “Jam pjesë e ISIS” dhe ka nisur të gjuajë me pistoletë mbi disa persona, terrorizuar klientët dhe punonjësit e supermarketit Super U në Trebë në jug të francës në zonë e Carcassonnes. Ajo që dukej si vjedhje, shumë shpejt u kthye në një atentat të kryer nga një person rreth të 30-ave, i cili ka thënë se &eu...

Bashkimi Europian

“Shërbim Wifi falas për të gjithë Europën”. Kjo është njëra nga premtimet e shumta të cilat jemi mësuar t’i dëgjojmë gjatë fushatave elektorale, por në fakt bëhet fjalë për një projekt nga Kom...

Ministri i Brendshëm francez Gerard Collomb ka pritur në një takim zv.ministren e Brendshme, Romina Kuko, e cila shoqërohej nga Drejtori i Departamentit të Rendit dhe Sigurisë Publike në Policinë e Shtetit, Gjovalin Loka. Kuko e njohu ministrin Collomb me...

“Shqipëria nuk po kërkon ndonjë dhuratë dhe asnjë favor që nuk e meriton. Po kërkojmë thjesht çeljen e negociatave sepse e meritojmë”, deklaroi sot në Bruksel kryeministri Edi Rama. Gjatë dëgjesës me grupin &ldquo...

Kronikë

Post

Edhe 2 agjentë amerikanë, goditet grupi që trafikonte emigrantë drejt SHBA

e Shtunë 17 Mars, 2018

Nje megaoperacion ku jane perfshire edhe agjente amerikane ka zbardhur skemen se si dergoheshin emigrantet shqiptare drejt SHBA, Kanadase dhe shteteve te tjera. Ky operacion ka vene ne pranga 39 persona, mes tyre edhe zyrtare te policise. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu ka dale ne nje konference per shty...

Post

Vret kushëririn me sëpatë, arrestohet nga policia

e Shtunë 17 Mars, 2018

Vret me sëpatë të afërmin e tij, kapet dhe arrestohet në kohë rekord nga policia autori i ngjarjes. Strukturat policore të DVP.Vlorë kanë marrë njoftim se në fshatin Gumenicë, gjendet i pajetë rreth 500 m larg banesës së tij shtetasi A.V., 37 vjeç. Si rezultat i nj&e...

Ekonomi

PostEdison Myrtezai

Qipro rivendos marrdhënie me vendet fqinje si kundërshtim ndaj turqisë

e Enjte 22 Mars, 2018

Vëmendja e qendrës së mesdheut duket se është përqëndruar në Qipro. Në Nikosi po mbahet konferenca mbi gazin në mesdheun lindor. Konferenca mbahet në momentin e tensionit të ngritur mbi ishullin në lidhje me interesat e Libanit, Egjiptit, Izraelit, Italisë dhe Turqisë. Në këtë mënyrë, ministri qipriot i energjisë ka thënë se “planet tona për energjinë vazhdojnë ...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas Londrës, mori pjesë sot në promovimin e librit “New State, Modern Stateman”, në Paris, organizuar nga Akademia Diplomatike Ndërkombëtare në Francë.

 Në promovimin e librit “New Sta...

Gruaja e Colin Firth pranon se ka pasur një marrëdhënie me një italian, të cilin e akuzon për kërcënim. Livia Giuggioli, 48 vjeçe, një producente filmi, e martuar me aktorin fituese të Oskarit në vitin 1997, nxiti një hetim në ...

Ashtu siç pritej filmi romantik “The shape of water” mori numrin më të madh të trofeve në edicionin e 90-të të ndarjes së çmimeve kinematografike Oscar. Lista e plotë e trofeve Oscar: "The shape of water" mori katër trofe si ...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Pavarësisht kohës së ftohtë dhe dimrit të zymtë, Finlanda është vendi më i lumtur në botë, sipas raportit më të fundit nga Kombet e Bashkuara. Vendi nordik është në krye të listës së 156 vendeve më t&...

Ushqimi i shëndetshëm është një nga faktorët kryesor për jetë të gjatë. Por, janë disa ushqime që janë të mira për shëndetin tuaj të përgjithshëm, janë shumë të mira edhe për ngadal&eum...

Periudha që favorizon më shumë shfaqjen dhe zhvillimin e sëmundjeve alergjike është periudha e fëmijërisë së hershme, periudhë shumë e rëndësishme për një pjesë të madhe të sëmundjeve kronike alergjik...