Banner

Politikë

Post

Hahn, konfliktet ndërmjet vendeve nuk do të mbarten brenda BEsë

e Mërkurë 18 Korrik, 2018

Në takimin ndërmjet Eurokomisionerit Johannes Hahn dhe Presidentit të republikës Ilir Meta të gjithë u interesuan se çfarë u tha, sidomos në lidhje me paktin me Greqinë. Qeveria shqiptare dhe ajo e athinës po negociojnë në lidhje me të, dhe palët duken të gatshme p&eu...

Post

Problemet mes Athinës dhe Tiranës, gati marëveshja e re

e Mërkurë 11 Korrik, 2018

Një dokument i ri i partneritetit strategjik po bëhet gati të nënshkruhet ndërmjet Tiranës dhe Athinës. Lajmin e dha Kryeministri shqiptar Edi Rama në një intervistë për një agjenci londineze. "Ne po përballemi me një proçes të vështirë por absolutisht t&...

Banner

Sport

Post

Aktualitet

Post

Eksperti i sigurisë Luigi Soreca vjen në Tiranë, si Ambasador i BEsë

e Premte 20 Korrik, 2018

Bashkimi Europian sjell në Tiranë një "polic", Luigi Soreca. Lajmi u dha nga drejtoresha për marëdhëniet ndërkombëtare Federica Mogherini, në kohën kur lexoi emrat e 12 ambasadorëve që marrin detyrën nga Brukseli këtë vit. Soreca, ka punuar Drejtor për sigurinë...

Post

DSIK, 200 gjyqtarë e prokurorë të lidhur me krimin

e Premte 20 Korrik, 2018

Drejtoria e digurimit të informacionit të klasifikuar bëri të ditur sot se janë 800 subjekte në Vetting, dhe 200 prej tyre kanë patur kontakte me krimin e organizuar nëpërmjet telefonit, emailit, apo të drejtpërdrejë. Lajmi u dha sot në një konferencë të Komitetit shq...

Post

Skuestrohen pasuritë e Çilotajve

e Enjte 19 Korrik, 2018

Botë

PostEdison Myrtezai

Marrje pengjesh në Los Angeles në supermarket. Vritet një grua nga shkëmbimi i zjarrit

e Diel 22 Korrik, 2018

Një grua ka vdekur në qendër të Silver Lake, në periferi të Los Angeles në ShBA, për shkak të një sulmi nga një i ri i cili ndodhej brenda një qendreje tregëtare duke marrë me dhjetëra persona peng. Pas një shkëmbim zjarri me armë, policia ka arritur të ndalojë autorin e ngjarjes. ‘Erdhi si një hije pas derës vetëm një metër e gjysmë nga unë, duke dalë...

Bashkimi Europian

Eurokomisioneri Johanes Hahn filloi sot një tur ballkanik, fillimisht në Shkup e më pas në Tiranë. Në qëndër të takimeve që do të ketë përfaqesuesi i Brukselit do të jetë proçesi i negociatave, që këto dy ven...

Pak ditë para largimit nga Shqipëria, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu, dhe Ambasadorja e Bashkimit Evropian në Shqipëri, Romana Vlahutin, organizuan një pritje të posaçme në rezidencën e BEsë në Tiran&e...

Organizata Friedrich Ebert organizoi sot një tryezë të rrumbullakët me temë: “Çfarë e pret Shqipërinë pas konkluzioneve të Këshillit të BEsë për çështjet e përgjithshme: Pritshmëritë dhe detyrat"...

Kronikë

Post

Ekzekutimi i çiftit në Shkodër, pista për përfshirje në një grup të rrezikshëm kriminal

e Martë 17 Korrik, 2018

Një prej pistave që po heton Policia në Shkodër, pas vrasjes së bujshme të ish efektivit të policisë Boran Bercana, 30, dhe bashkëshortes së tij Silvana Ndoci, 25, është ajo e përfshirjes në një bande të rrezikshme në veri. Mediat raportojnë se i ndjeri ka qen...

Post

Ekzekutimi i çiftit në Shkodër, fqinjët nuk dëgjuan gjë

e Martë 17 Korrik, 2018

Kanë folur për mediat komshijtë që u tronditën me tepër pas ngjarjes që ndodhi dje në mengjes në Shkodër. Njerëz shumë të mirë, familje e rregullt e pa probleme. "Të them të drejtën nuk kam dëgjuar asnjë zhurmë. Mesa di unë edhe komshijtë ...

Ekonomi

Post

Marrëveshja e Brexit- Paundi britanik mund të përjetojë përsëri ''makthin'' e qershorit të 2016!

e Enjte 19 Korrik, 2018

Dalja nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje mund ti kushtojë paundit britanik shumë. Sterlina mund të pësojë një rënie prej 8 për qind kundrejt dollarit nëse Britania e Madhe nuk arrin marrëveshje me BE deri më 29 mars, kur kombi është planifikuar të largohet nga blloku, sipas një studimi të analistëve. Kjo do të pasqyronte një rënie me 8.1 për qind të paundit, e parë k...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Post

Dikush po mendon të shembet Galeria?

e Mërkurë 18 Korrik, 2018

Lajmin e dha para disa ditësh Ministrja e kulturës Mirela Kumbaro. Galeria kombëtare e arteve ka nevojë të riorganizohej. Kumbaro u shpreh se Galeria do të marrë emrin e Muzeut të arteve të bukura dhe se do të rehabilitohej. "Muzeu Kombëtar p&eu...

Do të na mungojë të gjithëve Fadil Hasa. Pjesët me humor ku ai ishte protagonist, do të jenë në mendjen e të gjithëve, dhe pse ai u nda nga jeta mbrëmë në moshën 78 vjeçare pas një sëmundjeje të rënd&eum...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Çdokush prej nesh ka antioksidantë ose radikalë të lirë të pranishëm në trup. Disa antioksidantë janë të prodhuar nga vetë trupi, ndërkohë që të tjerët mund t’i marrim duke ngrënë ushqime të...

Post

Si ta mposhtim mërzitjen në verë?

e Shtunë 14 Korrik, 2018

Java e parë e verës mund të jetë e lumtur, ndërsa tek e dyta fillon mërzitja. Të vjen dëshira të kthehesh përsëri në shkollë, apo jo? Largojeni shpejt këtë mendim nga trutë, dhe dedikojini më tepër vemendje gje...

“Është natë e gjatë dhe e lodhshme, por ju papritur ngriheni dhe jeni totalisht zgjuar dhe jo në gjendje të flini përsëri? Kjo i ndodh thuajse gjithkujt, për shkak të problemeve të përditshme ose shëndetit personal. Cilat jan&eum...