Banner

Politikë

Post

Rama: Rajoni jo peng i të shkuarës, jetësimin e 4 lirive të BE do ta bëjmë tani

e Enjte 29 Korrik, 2021

Në Shkup, në kuadër të forumit ekonomik “Ballkani i hapur”, u nënshkruan 3 marrëveshje për bashkëpunim rajonal. Marrëveshjet u nënshkruan nga Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev si dhe presidenti i Serbisë, Aleksand...

Post

13 anëtarë të Kryesisë së PD në Korçë japin dorëheqjen: Basha po e kthen partinë në forcë klienteliste

e Martë 27 Korrik, 2021

13 anëtarë të Kryesisë së degës së PD në Korçë, sekretari i kësaj dege, Devis Osmani si edhe anëtari i Këshillit Kombëtar, Andrea Mano kanë dhënë dorëheqjen nga funksionet e tyre, pasi janë të pakënaqur me mënyrën sesi Lulzim Basha...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

EUROPOL vlerëson rezultatet e arritura nga ana e Policisë së Shtetit

e Mërkurë 28 Korrik, 2021

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu priti në një takim pune, delegacionin e EUROPOL-it të kryesuar nga Andzejus Roginskis dhe Roberto Garbini, përfaqësues të Departamentit të Krimeve të Rënda dhe të Organizuar në EUROPOL. Në fokus të ta...

Post

GJKKO rrëzon kërkesën e SPAK për gjykimin e Fatmir Mediut

e Martë 27 Korrik, 2021

Gjykata kundër Krimit të organizuar dhe Korrupsionit (GJKKO) vendosi sot rrëzimin e kërkesës së Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar për gjykimin e Fatmir Mediut për çështjen e Gërdecit. Gjyqtari i GJKKO, Erjon Çela vendosi s...

Banner

Botë

Post

Emetimet e karbonit në nivelet më të lartë në histori

e Martë 20 Korrik, 2021

Emetimet e dioksidit të karbonit, shkaku kryesor i ngrohjes globale, priten të arrijnë nivelin më të lartë të të gjitha kohërave në të gjithë botën në 2023, pasi vetëm 2% e financimit për rimëkëmbjen ekonomike nga pandemia është shpenzuar në sektorin e energjisë së pastër. Këtë fakt e tha Agjencia Ndërkombëtare të Energjisë (Iea) në një...

Bashkimi Europian

Ne e dimë se ku kërcënohen seriozisht shteti i së drejtës dhe të drejtat e qytetarëve, deklaroi në Komisionin e Lirive Civile të Parlamentit Evropian, Jeroen Lenaers, eurodeputet holandez dhe zëdhënës i grupit të partive Popullore Euro...

Komisioni Europian nisi sot procedura të veçanta ligjore kundër Hungarisë dhe Polonisë, me akuzën për shkeljen e të drejtave të komunitetit LGBT. “Komisioni ka nisur dy procedura për shkelje kundër Budapestit dhe kundër Varshavë...

Komisioni Europian pret një rikthim në nivelet e prodhimit ekonomik parapandemik deri në fund të vitit, kryesisht falë konsumit të fortë privat dhe investimeve. ”Bashkimi Europian dhe ekonomia e zonës euro presin të rriten me 4,8% këtë v...

Banner

Biznes

Post

Instituti i Vjenës: Shqipëria, rritje ekonomike 5 % këtë vit

e Enjte 8 Korrik, 2021

Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vjenës përmirësoi pritshmëritë për rritjen e Prodhimit të Brendshëm Bruto këtë vit dhe në dy vitet në vijim. Në projeksionet e reja për 23 vendet e Europës Qendrore, Lindore dhe Jug Lindore, ku bën pjesë edhe Shqipëria instituti rishikoi me rritje projeksionet për ekonominë e 20 vendeve. Ekonomia e Shqipërisë do të rrite...

COVID

Në Gjermani ka filluar vala e katërt e pandemisë COVID-19, tha Lothar Wieler, presidenti i institutit gjerman të Shëndetit Publik, Robert Koch. “Një vendim se si të vazhdohet në të ardhmen do të merret vetëm më 10 gusht, kur do t&eu...

Vdekjet e regjistruara nga COVID-19 në dy rajone të Anglisë veriore janë në nivelin e tyre më të lartë që nga marsi, sipas shifrave. Sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare (ONS), një total prej 218 vdekjesh nga COVID-19 janë reg...

Varianti Delta është shumë i rrezikshëm, prandaj nxis me forcë të gjithë ata që munden për t’u vaksinuar që ta bëjnë një gjë të tillë për shëndetin e tyre dhe për të mbrojtur dhe të tjer...

Kulturë

Gjithmonë kam besuar se historia e vërtetë e njerëzve lexohet ndërmjet rrjeshtave të biografisë zyrtare! Gjithherë më kanë tërhequr njerëzit që nuk e marrin jetën tepër seriozisht dhe që arrijnë të shijonë...

Drejtori i Përgjithshëm i Kadastrës Artan Lame mori pjesë në aktivitetin e organizuar nga Drejtoria e Kadastrës Shkodër për dorëzimin e certifikatës së pronësisë muzeut “Marubi”, si edhe certifikimin për banorët...

“Festivali i Resë” vijoi mbrëmjen e djeshme në ambientet përpara “Galerisë së Arteve” me një të ftuar speciale. Për kënaqësinë e publikut, këngëtarja e mirënjohur shqiptare Elhaida Dani performoi pjes&...

Udhëtime

Post
Banner

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post
Banner

Opinion

Post
Post

Kush shëron kë?

e Martë 29 Qershor, 2021

Post

Vlera e jashtme, si faktor progresi

e Hënë 21 Qershor, 2021

Post

A je me fat?

e Diel 6 Qershor, 2021

Cilësi Jete

Ka shumë gra që vuajnë nga sindroma premenstruale (PMS) çdo muaj dhe për shkak të kësaj kanë manifestime, fizike por mbi të gjitha psikologjike, që shoqërojnë ditët që i paraprijnë fillimit të ciklit menstrual, e gje...

Ajri i kondicionuar shpesh është ilaçi i vetëm për të duruar nxehtësinë e verës. Një përfitim i çmuar, për t'u përdorur me kujdes. Nëse nuk përdoret si duhet, ajri i kondicionuar fsheh disa probleme për s...

Para dhe gjatë shtatzënisë është shumë e rëndësishme të mbrohet fetusi dhe nëna e ardhshme. Disa vaksina në shtatzënia kanë pikërisht këtë detyrë: të mbrojnë trupin e nënës dhe fëmijë...