Banner

Politikë

Post

Kurti, mbrojtja e Kosovës është e rëndësishme...

e Shtunë 25 Qershor, 2022

Siç e ka artikuluar Kurti në bisedë me Rezaian, qëllimi i Rusisë në destabilizimin e Kosovës, nuk ka të bëjë vetëm me sulm direkt ndaj shtetit të ri, por edhe me shpërfaqjen e një dështimi të intervenimit të NATO-s dhe investimit amerikan. “Putini dë...

Post

Kosovë, 10 raste të reja me COVID-19

e Shtunë 11 Qershor, 2022

Post

Parlamenti mandaton qeverinë që të miratojë propozimet e presidencës franceze të BE-së për MV

e Premte 24 Qershor, 2022

Parlamenti i Bullgarisë votoi sot me 170 vota pro, 37 kundër dhe 21 abstenime, për të miratuar një projektrezolutë, të propozuar nga Hristo Ivanov deputeti i Bullgarisë Demokratike, që mandaton kabinetin në largim për të miratuar Kornizën Negociuese dhe Konkluzionet e Këshillit t...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Turistë të huaj vizitojnë bukuritë natyrore të ujëvarës së Bogovës

e Diel 26 Qershor, 2022

Ujëvara e Bogovës në Parkun Kombëtar të Tomorit vitet e fundit po tërheq turistët vendas e të huaj, të cilët shijojnë nga afër këtë bukuri natyrore. Administrata e Zonave të Mbrojtura, Berat ndau momente nga vizita e turistëve të huaj në këtë uj&e...

Post

Fluks turistësh të huaj në kalldrëmet e Gjirokastrës

e Diel 26 Qershor, 2022

Rrugët e kalldrëmta të Gjirokastrës u mbushën sot nga një fluks turistësh, shumica e të cilëve janë të huaj. Kryetari i bashkisë së Gjirokastrës, Flamur Golemi ndau sot në rrjetet sociale pamje nga vizita e turistëve të huaj në qytetin e gurtë, i kthye...

Botë

Post

Gratë, paqja dhe siguria, Shqipëria bën bashkë BE – OSBE - OKB

e Enjte 16 Qershor, 2022

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, kryesoi debatin e nivelit të lartë të Këshillit të Sigurimit mbi agjendën “Gratë, paqja dhe siguria”, ku morën pjesë përfaqësues të lartë të OKB, UN WOMEN, OSBE, BE etj. Xhaçka theksoi se ngjarjet e fundit nëpër botë kanë ndikuar në mënyrë drastike në perspektivat për organizatat e gr...

Bashkimi Europian

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka mbërritur në Kiev për të diskutuar kërkesën e Ukrainës për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Ajo planifikon të diskutojë aspektet e pazgjidhura të ofertës së ...

Pas deklaratës së Aleksandër Vuçiç gjatë seancës së betimit si president i Serbisë në lidhje me Kosovën, deputetja gjermane Renata Alt ka kërkuar ngrirjen e menjëhershme të bisedimeve për anëtarësimin e Serbis&e...

Të 27 vendet anëtare të BE-së arritën një kompromis për sanksionet e reja ndaj Rusisë, por duke përjashtuar naftën ruse të importuar nga toka drejt bllokut, në një marrëveshje të rënë dakord në një samit n...

Banner

Biznes

Post

Marketimi dhe shitja e fondeve të investimit të licencuara në BE, çfarë parashikon rregullorja e agjentit

e Hënë 13 Qershor, 2022

Ligji i ri “Për sipërmarrjet e investimeve kolektive” parashikon për herë të parë mundësinë e marketimit dhe shitjes në Shqipëri të fondeve të investimit të licencuara në një vend anëtar të BE-së. Për të realizuar këtë, në zbatim të kërkesave ligjore, pas hartimit të projektrregullores së njohjes së sipërmarrjes së investimeve kolekt...

COVID

Në vendin tonë mbërritën javën që lamë pas dhe 140 400 doza vaksine nga marrëveshja me kompaninë Pfizer. Sipas Institutit të Shëndetit Publik deri tani kanë mbërritur në Shqipëri 3 282 630 doza vaksine anti-COVID. Ministri...

Greqia vendosi heqjen e të gjithë dokumenteve që lidhen me COVID-19 për qytetarët shqiptarë si kusht për të hyrë në vendin fqinj. Lajmi u bë i ditur nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme. “Ministria për Evrop&eu...

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon në 24 orët e fundit janë dhënë 62 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksi...

Kulturë

Kryeministri Edi Rama publikoi mëngjesin e sotëm fotoalbumin e vizitës së djeshme në Kiev. “Mirëmëngjes dhe me fotoalbumin e ditës së djeshme në Kiev, ju uroj një ditë të mbarë”, shkroi Rama në një postim ...

Kryeministri Edi Rama solli sot në vëmendje një tjetër agrobiznes të suksesshëm, i cili ka përfituar nga mbështetja e AZHBR-së. Përmes rrjeteve sociale, Rama ndau foto nga ”Kantina Nurellari” në Berat, të cilën e cil&eum...

Syri i Kaltër në Sarandë, një prej destinacioneve turistike më të bukura në jug të vendit, që çdo vit tërheq me mijëra turistë vendas e të huaj, ka tashmë një infrastrukturë të re rrugore sipas standardeve m&...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post
Post

Kur urdhërojnë ato...

e Enjte 21 Prill, 2022

Post

Grushti

e Mërkurë 30 Mars, 2022

Cilësi Jete

Post

Karbohidratet

e Premte 24 Qershor, 2022

Karbohidratet E dini cilat janë dallimet midis atyre të thjeshta apo komplekse. Janë lëndë ushqyese thelbësore, por nëse nuk dini si t'i vendosni në dietën tuaj, mund të shkaktojnë diabet, kolesterol të lartë dhe peshë të t...

Post

Pak mjaltë në tryezat tona

e Premte 24 Qershor, 2022

Mjalti, një përbërës unik dhe i çmuar, në kuzhinë. Shum shefa kuzhine zbulojnë sekretet për ta shtuar në pjatat e para, pjatat kryesore, mezet dhe sigurisht ëmbëlsirat, duke krijuar alkimi shijesh dhe shijesh të reja. Nj&eu...

Post

Zgjidh pastën e duhur të dhëmbëve

e Premte 24 Qershor, 2022

Pasta e dhëmbëve përdoret për të mbajtur dhëmbët të pastër, por edhe të shëndetshëm dhe estetikisht të këndshëm, duke freskuar zgavrën e gojës. Prandaj nuk është për t'u habitur që...