Politikë

Post

Rama: Çdo anëtar i kabinetit do respektojë Kodin Etik

e Shtunë 18 Shtator, 2021

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot mbledhjen e parë të qeverisë në këtë mandat të tretë ku kërkoi respektimin e Kodit Etik të Këshillit të Ministrave nga çdo anëtar i kabinetit. “Çdo anëtar i kabinetit duhet të zotohet këtu publikisht për res...

Post

Merkel në Tiranë, zhvillohet ceremonia e mikpritjes në Pallatin e Brigadave

e Martë 14 Shtator, 2021

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel mbërriti në këto momente në Pallatin e Brigadave në Tiranë, ku po zhvillohet ceremonia e mikpritjes nga Kryeministri Edi Rama. Pas ekzekutimit të himneve kombëtare të dy vendeve nga banda frymore e Gardës së Republik...

Sport

Post

Aktualitet

Post

Gjendet trupi i pajetë i minatorit, policia arreston drjtuesin teknik në Bulqizë

e Hënë 20 Shtator, 2021

Muharrem Plaku, minatori i Bulqizës që prej 5 ditësh ndodhej i bllokuar Galerinë 3 të një miniere të zotëruar nga kompania “KADURTEX”, është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm. Në lidhje me ngjarjen Policia njofton se është arrestuar Veli Losha 61 vjeç, ...

Post

Ka dy ditë që nuk dihet nëse është gjallë brenda në minierë

e Premte 17 Shtator, 2021

Muharrem Plaku, 61 vjec, ka dy ditë që nuk është lajmëruar më familjen e tij. Ai punonte minator në Bulqizë. Lajmi është bërë publik nga bashkëshortja e minatorit e cila tregont se, sa herë që Muharremi dilte nga miniera u conte një zile. Këtë herë nuk ...

Botë

Post

Guterres: Bashkëpunimi SHBA-OKB, shtyllë për paqen dhe sigurinë

e Martë 21 Shtator, 2021

Bashkëpunimi midis SHBA dhe OKB është një shtyllë themelore për punën tonë dhe SHBA, me një angazhim të fortë për të drejtat e njeriut, paqen dhe siguri, zhvillim, dhe tani me lidershipin tuaj, po tregon një angazhim të fortë ndaj ndryshimeve klimatike, deklaroi sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres në takimin me presidentin amerikan Joe Biden në Asamblenë e Përgjithsh...

Bashkimi Europian

Koha është e shkurtër dhe është urgjente të jemi gati tani kundër ndryshimeve klimatike, deklaroi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen në një intervistë ekskluzive me agjencinë greke të lajmeve, ANA. Ndërsa ishte ...

Komisioneri i BE-së për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi përcolli mesazhin e urimit pas betimit të qeverisë Rama 3 për marrjen e detyrës. “Pres me padurim të punoj me ju dhe pres që integrimi europian dhe reformat e sundimit t&e...

"Ndërsa kriza thellohet, situata" - në Afganistan - "po bëhet e paqëndrueshme. Fola sot në mëngjes me stafin e OKBsë në vend, i cili më dha disa shifra tronditëse, që është një vlerësim i 120 fëmijëve që do t...

Biznes

Post

Rimbursimi i TVSH-së, gati 18 miliardë lekë

e Martë 21 Shtator, 2021

Rimbursimi i TVSH-së për periudhën janar-gusht 2021 llogaritet 17.9 miliardë lekë. Referuar statistikave të publikuara nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë mbi treguesit fiskalë të konsoliduar, rimbursimet për periudhën 8-mujore 2021 arritën 17.9 miliardë lekë, 7.7 miliardë lekë ose 75.9 % më shumë se 8-mujori 2020, si dhe 5.6 miliardë lekë ose 45.2 % më shumë se plani i rimbursimit t...

COVID

Pjesa më e madhe e popullsisë shqiptarë është e imunizuar. Shifrat flasin për një përqindje prej 73.3%. Një dozë tjetër përforcuese mund tu jepet moshave të treta dhe atyre që kanë sëmundje të tjera shoqërues...

Gjatë ditëve të fundit në Kosovë është shënuar një rënie e theksuar e rasteve të reja me COVID-19. Mirëpo, vazhdon të mbetet shqetësues numri i lartë i vdekjeve. Vetëm gjatë ditës së premte 19 pacien...

Sllovenia ka dekretuar detyrimin e vaksinimit kundër COVID-19 për punonjësit e saj të shërbimit publik, një masë që synon të rrisë shkallën e imunizimit dhe të parandalojë një valë të re infektimesh. Masa, që do ...

Kulturë

Unesco mbron disa pasuri të planetit tonë duke i vendosur ato në listën e "vendeve të trashëgimisë botërore". Cilat kushte janë të nevojshme për t'u "zgjedhur"? Trashëgimia kulturore është pjesë e një kujtese historike...

Pas natës së ndarjes së çmimeve Oscar, Laura Pausini rikthehet këtë herë me një film të ri në Amazon, i bazuar në një ide origjinale të saj dhe ku ajo është protagoniste. Projekti, në bashkëpunim me kompanin&...

Gjithmonë kam besuar se historia e vërtetë e njerëzve lexohet ndërmjet rrjeshtave të biografisë zyrtare! Gjithherë më kanë tërhequr njerëzit që nuk e marrin jetën tepër seriozisht dhe që arrijnë të shijonë...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post
Post

Mbroni vajzat tona!

e Hënë 13 Shtator, 2021

Post

Pak dëborë?

e Diel 11 Korrik, 2021

Cilësi Jete

Diabeti dhe hiperglicemia janë sëmundje të lidhura ngushtë me ndryshimet në sistemin imunitar të cilat, mund të ndikojnë gjithashtu në përgjigjen e antitrupave. Në një kohë kur vëmendja e popullatës dhe mediave ësht&eu...

Me ''epistaksis'' kuptojmë gjakderdhjen nga hunda. Si të kuptojmë kur kemi nevojë për kujdes mjekësor ? Dhe si mund ta ndalojmë gjakderdhjen?