Banner

Politikë

Post

Opinionet për ''Ballkanin e hapur'', asnjë pengesë për fuqizimin e marrëdhënieve Shqipëri-Kosovë

e Premte 26 Nëntor, 2021

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se opinionet e ndryshme në raport me “Ballkanin e hapur” nuk përbëjnë asnjë pengesë për të fuqizuar marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Kosovës. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin e Ko...

Post

Kurti: Nënshkrimi i 13 marrëveshjeve në horizontin e integrimeve në BE

e Premte 26 Nëntor, 2021

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi sot nga Elbasani se, “nëpërmjet 13 marrëveshjeve të nënshkruara sot në mbledhjen e përbashkët mes qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës dhe zbatimin e marrëveshjeve ekzistuese nëpërmjet dy qeverive tona do ta rrisim edhe m...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Reshje shiu dhe erë, mot me vranësira

e Premte 26 Nëntor, 2021

Vranësira dhe reshje shiu. Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme në të gjithë territorin e vendit. Shiu parashikohet të jetë me intensitet të lartë sidomos në pjesën perëndimore të vendit. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë rën...

Post

Drejtori i ri i Interpolit Ahmed Nasser Al-Raisi takim me Gledis Nanon

e Enjte 25 Nëntor, 2021

Ish shefi i sigurisë në policinë e Emirateve të bashkuara arabe Ahmed Nasser Al-Raisi merr postin e drejtorit të ri të Interpolit. Në ditën e fundit të punimeve, Asambleja zgjodhi Presidentin e ri të Interpolit, Ahmed Nasser Al-Raisi. Pas zgjedhjes së tij si President i Interpolit, ai zhvil...

Botë

Post

A e do Franca Ballkanin Perëndimor në BE?

e Enjte 25 Nëntor, 2021

Presidenti francez, Emmanuel Macron, u prit sot në Zagreb me të gjithë nderimet nga homologu kroat, Zoran Milanoviç, në vizitën e parë zyrtare në vendin ballkanik, që synon të forcojë marrëdhëniet dypalëshe, veçanërisht në fushën e mbrojtjes. ”Takimet e sotme shënojnë një kapitull të ri në marrëdhëniet tona dhe gjithashtu hap një fazë të re n&eu...

Bashkimi Europian

Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian shfaqën një notë optimiste pas përfundimit të bisedimeve të premten mbi rregullat e tregtisë pas Brexit në Irlandën e Veriut, pavarësisht se asnjë progres nuk u arrit nga asnjëra palë. “T&eu...

Ministrat e Jashtëm të BE-së do të kenë si pikë të parë angazhimin dhe situatën në Ballkanin Perëndimor në takimin e sotëm në Bruksel. Ministrat do të diskutojnë për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtin&eum...

Komisioni Europian ka përmirësuar pritshmëritë për rritjen ekonomike të Shqipërisë, nga 4.1 % që ishte në 6.9 % që pritet. Një rimëkëmbje ekonomike këtë vjeshtë pritet më shpejt se herët e tjera, një...

Biznes

Post

Pagat e mësuesve rriten me 32%

e Shtunë 13 Nëntor, 2021

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se “projeksioni i mandatit të tretë është që pagat e mësuesve të rriten padiskutim edhe me 32%, por mundësisht të realizojmë objektivin e rritjes 40% të tyre”. Gjatë prezantimit të buxhetit 2022 për arsimin, Rama u ndal te sfidat e mandatit të tretë dhe përmbushjen e objektivave për vitin 2022. “Në projektbuxhetin e vitit 2022 vijon rritja e pagave...

COVID

Austria ka raportuar për herë të parë një rënie të rasteve me COVID, gjatë dy javëve të fundit. Numri i të prekurve është 9513 në 24 orët e fundit. Megjithatë qeveria ka vendosur masa më të rrepta ndaj të...

Autoriteti më i lartë shëndetësor i Francës rekomandon një vaksinim përforcues të koronavirusit për njerëzit e moshës mbi 40 vjeç. ”Një vlerësim i studimeve ndërkombëtare ka treguar se një vaksinim pë...

Zyrtarët gjermanë të Shëndetësisë u kërkuan të premten banorëve që të shmangin të gjitha kontaktet jo thelbësore, pasi vala e katërt e koronavirusit goditi vendin dhe parlamenti miratoi një paketë të re masash p&eum...

Kulturë

nga Mevlan SHANAJ

Jemi ende në priudhën e pandemisë dhe rreziku nuk ka kaluar, paralajmëroi sot zv.Shefi i shëndetit publik në Angli Jonathan Van-Tam. Njerëzit nuk duhet ta konsiderojnë pandeminë si të përfunduar, sepse periudha e rrezikut të konsideruesh&...

Unesco mbron disa pasuri të planetit tonë duke i vendosur ato në listën e "vendeve të trashëgimisë botërore". Cilat kushte janë të nevojshme për t'u "zgjedhur"? Trashëgimia kulturore është pjesë e një kujtese historike...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Autoriteti Kombetar i Ushqimit vijon kontrollet dhe monitorime në të gjithë vendin për garancinë e sigurisë ushqimore. AKU, sot ushtroi 121 kontrolle zyrtare dhe monitorime në të gjithë vendin në OBU si, bar-restorant, njësi tregtimi mishi, ...

Post

Gati paketa e kujdesit të syve

e Shtunë 13 Nëntor, 2021

Për herë të parë në buxhetin 2022 do të financohet paketa e kujdesit të syve për fëmijët 4-14 vjeç. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu thekson se nga financimi i kësaj pakete përfitojn&...

Çdo ejakulim prodhon mesatarisht 250 milionë spermatozoide, por vetëm një do të arrijë në vezë për ta fekonduar atë. Këto janë detajet e një udhëtimi vërtet fantastik. Është gara më e mbushur me njerëz q...