Franca parashikon bllokim më të ashpër për Pashkët

Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar një fjalim sot pasdite në televizionin kombëtar ku pritet të deklarojë se bllokimi për shkak të Covid-19 në Francë do të bëhet edhe më i ashpër gjatë fundjavës së Pashkëve.

”Macron pritet të flasë në orën 20:00”, konfirmoi Elysee, por pa dhënë detaje të përmbajtjes.

I gjithë vendi është mbyllur për javë të tëra, por ka pasur pak fat për të mbajtur nën kontroll përhapjen e koronavirusit.

Ka pasur rreth 95 000 vdekje nga Covid-19 që nga fillimi i pandemisë.

Situata është përkeqësuar edhe më keq javët e fundit pasi spitalet kanë filluar të raportojnë se po arrijnë kapacitetet.

Kryebashkiakja e Parisit, Anne Hidalgo i tha transmetuesit BFMTV/RMC se mendon se është koha për të mbyllur shkollat ​​e vendit në një përpjekje për të kufizuar kontaktet sociale dhe për të ndaluar përhapjen e sëmundjes.

Ajo vuri në dukje se tashmë ka 20 000 fëmijë në qytet që nuk mund të ndjekin mësimet sepse janë të sëmurë ose sepse klasa e tyre është dërguar në shtëpi për shkak të një shpërthimi të koronavirusit.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet