Ndihmëssekretarja e Shtetit Donfried në Tiranë, takime me zyrtarë të lartë

Ndihmëssekretarja e Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried e cila mbërriti mbrëmjen e djeshme në Tiranë, pritet të zhvillojë sot takime me zyrtarë të lartë në vend.

Donfried dhe zëvendësndihmëssekretari i Shtetit dhe i Dërguari i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar mbërritën dje në Shqipëri dhe u takuan me Komisionerin Europian për Zgjerimin, Olivér Várhelyi. Ata diskutuan mbi prioritetin e përbashkët të integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian.

Ndihmëssekretarja Donfried rikonfirmoi mbështetjen e fortë të Shteteve të Bashkuara për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian dhe tha se SHBA mbetet e angazhuar për të punuar me partnerët shqiptarë dhe të BE-së për të siguruar reformën në drejtësi në Shqipëri dhe rrugën e suksesshme drejt Bashkimit Europian.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet