Ndërpritet energjia elektrike për shkak të reshjeve të dëborës

Disa rajone në Greqi po përballen me probleme në furnizimin me energji elektrike si pasojë e motit të ftohtë ‘Elpis’ dhe reshjeve të borës që përfshinë vendin të hënën, ndërsa parashikohet që kjo situatë të vazhdojë edhe ditën e sotme. Operatori i Rrjetit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (HEDNO) tha se ekipet po punojnë për të rivendosur shërbimet e furnizimit me energji elektrike në zonat e prekura. Probleme të ngjashme janë raportuar gjithashtu në ishujt verilindorë të Egjeut, Kios, Ikaria dhe Limnos, në ishujt e Cyclades të Amorgos, Kythnos, Mikonos, Milos, Naxos, Paros, Serifos, Sifnos dhe Syros. Në ishullin e Kretës, janë hasur probleme në fshatrat Chania (VP), ndërsa dy anëtarë të ekuipazhit të energjisë elektrike janë dërguar në Rrafshin e Lassithit (NE), ku reshjet e borës kanë qenë të dendura. Rajonet Maqedoni-Trakia, Peloponezi, Ishujt Jon dhe Greqia Qendrore perëndimore nuk po përballen me ndonjë problem serioz deri më tani.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet