Scholz: Putini ka humbur të gjitha objektivat strategjike në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz përsëriti besimin e tij se presidenti rus Vladimir Putin nuk do ta fitojë luftën në Ukrainë. “Ajo tashmë ka humbur të gjitha qëllimet e saj strategjike”, tha sot Scholz, në fjalimin e tij në Forumin Ekonomik Botëror të Davosit, në Zvicër.

“Marrja e të gjithë Ukrainës nga Rusia duket më larg sot se sa ishte në fillim të luftës. Më shumë se kurrë, Ukraina po nënvizon të ardhmen e saj evropiane”, theksoi ai. ”Për më tepër, brutaliteti i luftës ruse e ka bashkuar kombin ukrainas më shumë se kurrë dhe i ka shtyrë dy shtete të afrohen më shumë me NATO-n, Suedinë dhe Finlandën, dy mike dhe partnere të ngushta, që duan t’i bashkohen Aleancës së Atlantikut të Veriut”, theksoi kancelari gjerman.

Putin kishte nënvlerësuar gjithashtu unitetin dhe forcën me të cilën Grupi i Shtatë Vendeve të Mëdha të Industrializuara (G7), NATO dhe BE kishin reaguar ndaj agresionit të tij. ”Putin dëshiron të kthehet në një rend botëror, ku më të fortët diktojnë atë që është e drejtë. Kjo është një përpjekje për të na bombarduar në një kohë kur lufta ishte një mjet i zakonshëm i politikës”, theksoi Scholz.

Forumi Ekonomik Botëror (WEF) në Davos përfundon sot.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet