Suedia hedh poshtë pretendimet turke për terrorizmin

Qeveria suedeze ka deklaruar se nuk financon terrorizmin, siç pretendohet nga Ankaraja, që thotë se kjo e pengon Turqinë të mbështesë kërkesën e vendit nordik për t’u anëtarësuar në NATO.

Suedia lëshoi sot ​​një deklaratë që përshkruan strategjinë e saj të ndihmës lidhur me shqetësimet e sigurisë së qeverisë turke.

Finlanda dhe Suedia po aplikojnë për t’u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund qëndrimit të tyre neutral të gjatë pasi pushtimi rus i Ukrainës ndryshoi situatën e sigurisë evropiane.

Megjithatë, anëtarët e rinj duhet të bien dakord unanimisht nga vendet e aleancës mbrojtëse, ndërkohë që Turqia po bllokon Helsinkin dhe Stokholmin, duke thënë se ”të dyja duhet të ndalojnë propagandën dhe financimin e organizatave terroriste si partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe kurdët sirianë të partisë Popullore (YPG)”. Forcat turke të sigurisë shpesh përleshen me YPG-të përgjatë kufirit dhe në Siri.

Ankaraja beson se grupi është i lidhur me një kryengritje më të gjerë. SHBA nga ana tjetër, bashkëpunojnë ngushtë me YPG-në në Siri, duke e konsideruar atë një aleat themelor në luftën e tyre kundër milicisë ekstremiste të Shtetit Islamik.

Suedia dhe Finlanda, ndër të tjera, kanë vendosur gjithashtu kufizime për eksportin e armëve ndaj Turqisë pas një ofensive ushtarake turke kundër YPG-së në vitin 2019, çka zemëroi Ankaranë.

”Suedia është një donatore e madhe për aktorët humanitarë që i përgjigjen krizës siriane përmes organizatave globale, kryesisht Kombeve të Bashkuara, që veprojnë në rajon, përfshirë Turqinë”, theksoi në një deklaratë Ministria e Jashtme suedeze.

”Suedia ka një strategji bashkëpunimi për zhvillimin rajonal për krizën siriane, e cila synon të mbështesë popullin sirian si dhe refugjatët sirianë dhe komunitetet e tyre pritëse në vendet fqinje”, shtoi ajo.

”Suedia nuk ofron asnjë ndihmë financiare apo mbështetje ushtarake për Administratën Autonome të Sirisë Veriore dhe Lindore (AANES), Këshillin Demokratik Sirian (SDC), Forcat Demokratike Siriane (SDF) apo YPG/YPJ”, theksohet në deklaratën e ministrisë.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet