Çajra bimorë Detox: nga thupra te farat e koprës

Çajra bimorë detoksikues: në ditët e varësive nga ushqimi siç janë ato të festave të fundvitit, kush nuk do të donte të zgjidhte tepricat e tryezës me një infuzion të mirë të nxehtë? Nëse është e vërtetë që një çaj bimor nuk jep papritmas vijën e humbur, është po aq e vërtetë që mund të ndihmojë trupin tonë të kthehet në gjendjen e tij normale, duke e hidratuar atë dhe duke i dhënë atyre ushqyesve që mund të kemi lënë pas dore dhe darka.

Sigurisht, çajrat bimorë, veçanërisht disa, kanë një efekt kullues dhe ndihmojnë në rivendosjen e ekuilibrit të elektroliteve. Cilësi veçanërisht të dobishme në raste kur, të tilla si gjatë pushimeve, shpesh pini pak ujë dhe ndiqni një dietë të paekuilibruar, me rrezikun e dehidratimit.

Si funksionojnë pastrimet e çajrave bimorë?Ato ndihmojnë në pastrimin e veshkave dhe ndihmojnë mëlçinë: këto janë në fakt organet përgjegjëse për veprimin detoksifikues, që shpesh quhet detoks. Për më tepër, hidratimi i zorrëve stimulon dëbimin e fekaleve, përveç diurezës.

Cilët përbërës mund të jenë të përshtatshëm për një çaj bimor pastrues? Një çaj bimor me thupër është i përsosur për të kundërshtuar mbajtjen e ujit. Një infuzion i farave të koprës ndihmon në stimulimin e tretjes dhe në luftën kundër fryrjes së barkut. Një infuzion me bazë luleradhiqe mund të jetë i dobishëm për të nxitur tranzitin e zorrëve. Por edhe uji i gatimit të artichokes ose një çaj çikore janë aleatë të shkëlqyeshëm për diurezën. Dhe pastaj është xhenxhefil.

Cilat janë vetitë e një çaji bimor me bazë xhenxhefili? Kjo rrënjë është një anti-inflamator i fuqishëm, bën mirë kundër acidit të stomakut, zbaticës gastroesofageale dhe gastritit. Ndihmon gjithashtu në rregullimin e zorrëve dhe lufton dhimbjet e fytit. Dhe ka veti pastruese. Idealja është të zieni pak ujë me pjesw të holla tw xhenxhefili dhe mbase t’i hani edhe ato. E shkëlqyeshme nga çdo pikëpamje.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet