A ju ndihmon kamomili të flini? Jo vetëm….

Ne tradicionalisht e pimë atë para gjumit, por a jemi të sigurt që vlerat e tij mbarojnë këtu? Kur shkoni të flini dhe nuk mundeni, a i bëni vetes një çaj kamomili? Eshtë ilaçi më i mirë për të fjetur, por kjo është vetëm gjysma e vërtetës. Në Itali dhe Spanjë përdoret tradicionalisht si pije për tu pirë para se të flini dhe të bëni një pushim edhe më të thellë. Por në të vërtetë përdoret në pjesën tjetër të botës për të ndihmuar tretjen.

Kamomili ndihmon gratë të jetojnë më gjatë: Kërkimet nga Universiteti i Teksasit kanë treguar se konsumimi i zakonshëm i infuzionit relaksues është shoqëruar me vdekshmëri të zvogëluar, veçanërisht tek gratë. Në studim, studiuesit monitoruan shëndetin e më shumë se 1,600 burrave dhe grave me origjinë meksikane, të moshës mbi 65 vjeç, për një periudhë shtatë-vjeçare.

Pse kamomili mund t'ju ndihmojë të jetoni më gjatë është ende e paqartë, thekson ekipi amerikan. Studimet e mëparshme kanë nxjerrë në pah përfitimet e mundshme të bimës në trajtimin e hiperglicemisë, dispepsisë, çrregullimeve të ankthit dhe vetive antioksiduese, antimikrobike, anti-inflamatore, antirombocitare dhe në uljen e kolesterolit.

Deflatoni rrathët poshtë syve: A u ngritët me sy të zinj dhe dy rrathë poshtë? "Një ilaç i thjeshtë dhe i lirë është të bësh fasha me bazë kamomili", sugjeron Antonino Di Pietro, drejtor i shërbimit të dermatologjisë në spitalin në Inzago (Milano) dhe president i Isplad (shoqëria ndërkombëtare e dermatologjisë plastike, rigjeneruese dhe okologjike). "Dy garza të njomura në infuzion të lëna për tu ngrirë në ngrirje ose dy kubikë të ftohtë me infuzion kamomili janë të mjaftueshme. Ato duhet të mbahen në qepallat për dy ose tre minuta dhe rezultati do të jetë i menjëhershëm. Rrathët do të ikin lehtësisht falë veprimit të një substance të quajtur bisabolol, e cila përmirëson elasticitetin e kapilarëve dhe dekongezon”.

Kamomili ndihmon në tretjen: "Studimet shkencore tregojnë se është një bimë me një veprim shumë qetësues dhe anti-inflamator, i cili promovon shëndetin e mukozës së stomakut" shpjegon Vitalia Murgia (kërkoni një konsultë këtu), specialiste në pediatri, eksperte në fitoterapi dhe profesoreshë në Master në Universitetin La Sapienza të Romës. Në të vërtetë, siç këshillon eksperti, "ata që vuajnë nga probleme të tilla si gastriti ose kanë vështirësi në tretje kur kanë ngrënë pak shumë, madje duhet të pinë kamomil si një zëvendësim për kafe".

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet