Cistiti femëror: ilaçe natyrale

Nëse ndjeni dhimbje ose siklet në pjesën e barkut poshtë, gjatë urinimit, mund të jetë cistiti, një inflamacion i mukozës së fshikëzës që prek të gjithë, por kryesisht gratë. Infeksioni i traktit urinar mund të zgjidhet pas një episodi të vetëm ose, nëse cistiti nuk trajtohet mirë, mund të përsëritet dhe të bëhet një çrregullim kronik.

Inflamacioni shkaktohet nga viruset, kërpudhat dhe bakteret (të tilla si Escherichia Coli), të cilat mund të arrijnë në

fshikëz: duke kaluar nëpër uretrën, me përhapjen nga një organ në tjetrin, me gjak.

Cistiti gjithashtu shkaktohet nga faktorë irritues në traktin urinar, të tilla si aciditeti i tepërt i urinës, ushqimit ose pije irrituese Përthithës të brendshëm ose produkte irrituese të higjienës intime, shtatzënia, për shkak të presioni i fetusit në fshikëz, përdorimi i kontraceptivëve me irritues.

Kushtet shtesë predispozuese janë: dobësia e sistemit imunitar pas terapisë me antibiotikë, dieta e dobët, stresi i tepërt, lodhje fizike dhe mendore, higjiena e dobët ose e tepërt intime, pantallona apo të brendshme tepër aderues, semundje seksualisht te transmetueshme, marrëdhëniet seksuale.

Siç u përmend, simptomat më të zakonshme janë dhimbja në pjesën e poshtme të barkut dhe djegia gjatë urinimit. Rritja e numrit të urinimeve gjatë ditës, reduktimi i vëllimit të zbrazur për secilin akt të anulimit, vështirësi në urinim, për shkak të tkurrjes së muskulit. Ndryshimi I ngjyrës dhe aromës së urinës, është shenjë e inflamacionit të vazhdueshëm. Dhimbje ose siklet gjatë marrëdhënieve seksuale. Dhimbje në veshka, gjak ose qelb në urinë. Në përgjithësi, cistiti nuk shkakton ethe, por nëse temperatura rritet, mund të jetë një shenjë e përhapjes së infeksionit. Edhe pse simptomatologjia e cistitit akut është kronike e njëjtë, simptomat e saj shfaqen në një formë më të butë.

Cistiti femëror: mjete natyrore të vlefshme. Gama e ilaçeve natyrore për cistitin është gjithashtu shumë e gjerë sepse çrregullimi ka pasur një përhapje të konsiderueshme dhe sepse ka ekstrakte të shumta bimore efektive për ta luftuar atë. Mjetet më të dobishme dhe efektive nga të gjitha janë boronicat amerikane dhe boronicat tona, një bimë gjethet e së cilës përdoren për të marrë një ekstrakt të pasur me përbërës aktivë të cilët kryejnë një veprim antimikrobik.

Boronica, e të njëjtit lloj, është e pasur me një numër substancash të cilat, jo vetëm që kryejnë një funksion antimikrobik, por gjithashtu e pengojnë ngjitjen bakteriale. Mjetet e tjera natyrore me funksion antiseptik janë. Bucco, i marrë si një infuzion nga emri "çaj buchu ". Pema e luleshtrydhes (albatros). Druri i sandalit, me veti balsamike dhe antiseptike. Gjithashtu përdoret si astringent dhe diuretik. Diuretikët natyralë më të zakonshëm janë. Asparagus, gjethet e thuprës, rrënjët e hithrës, majdanoz.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet