Përfitimet e aloe veras

Aloe vera tani është bërë një legjendë e vërtetë! Edhe pse është shumë në modë sot, në realitet vetitë e saj janë të njohura prej mijëvjeçarësh. Duket se Kleopatra tashmë e përdori për trajtimin dhe bukurinë e trupit dhe në Romën e Lashtë dhe në Mesjetë, aloe vera ishte përbërësi kryesor I shumë mjeteve popullore për të shëruar djegiet, plagët dhe gërvishtjet. Sot përdoret akoma në mjekësi tradicionale në vende si Kina, India dhe Japonia, ndërsa në Perëndim ajo erdhi në formën e xhelit dhe si shtesë për përdorime të ndryshme. Bima e aloe vera-s ka gjethe nga të cilat shtrydhet xhel, i cili aplikohet në përdorim topikal, dhe limfatik, një lëng i verdhë që mund të merret me gojë dhe që e gjejmë brenda suplementeve të shumta me bazë aloe.

Përfitimet e aloe vera-s: Aloe vera ka veti të rëndësishme si për lëkurën ashtu edhe për mirëqenien e brendshme të trupit tonë: anti-inflamatore. Aloe vera ka veti të dobishme veçanërisht në zorrë: bima përmban në fakt disa substanca që veprojnë pozitivisht në probleme të tilla si koliti, gastriti dhe inflamacione të tjera në zorrë. Për më tepër, rikthen funksionalitetin e zorrëve dembele, duke balancuar pH dhe florën bakteriale.

Qetësues. Pavarësisht nëse keni skuqje, acarim, pickime të insekteve ose djegie nga dielli, aloe ka një fuqi efektive qetësuese; aplikojeni atë me zemërgjerësi në të gjitha rastet kur lëkura juaj shfaqet e irrituar dhe, gjatë verës, është edhe më e këndshme sepse jep një efekt freskues të menjëhershëm. Ai gjithashtu lehtëson ndjesinë e kruajtjes.

Shërues. Aplikojeni mbi një plagë, një djegie apo edhe një puçërr të thjeshtë, xheli aloe vera promovon shërimin dhe rigjenerimin e qelizave, duke dhënë gjithashtu lehtësim të menjëhershëm në rast dhimbjeje ose kruajtjeje. Brenda kësaj, rezulton efikas në lubrifikim më të mirë të kërceve dhe nyjeve.

Hidratues. Nëse keni lëkurë të thatë, xheli aloe vera është një ilaç i shkëlqyeshëm sepse, falë përbërjes së tij kimike dhe substancat që ai përmban, ndihmon në hidratimin e lëkurës si të fytyrës ashtu edhe të trupit dhe depërton shumë më thellë sesa kremrat klasikë.

Anti-moshë. Efekti anti-plakje i aloe vera-s është për shkak të pranisë së vitaminës C, beta karotenit dhe kolagjenit, të gjitha substancat që ndihmojnë në ushqimin e lëkurës nga brenda, duke zbutur rrudhat dhe zvogëluar njollat e lëkurës per shkak të moshës dhe vepron si antioksidues natyral. Për këtë arsye ka shumë kremëra për fytyrën bazuar në aloe specifike për lëkurën e rrudhur.

Anti-bakteriale. Xheli aloe vera mund të përdoret gjithashtu nga ata që vuajnë nga aknet dhe lëkura vajore: falë vetive e tija antibakteriale dhe anti-inflamatore, në të vërtetë, çliron poret nga sebumi i tepërt dhe frenon rritjen e mikrobit që shkakton formimin e njollave siç janë puçrrat dhe pikat e zeza. Padyshim që vetitë anti-bakteriale janë efektive nëse merrni aloe në mënyrë orale, për të luftuar lloje të caktuara të baktereve dhe viruseve.

Imunostimulant. Aloe vera përmban polisaharide që janë në gjendje të stimulojnë sistemin imun dhe prandaj lejojnë që trupi ynë t’i përgjigjet më mirë sulmeve të jashtme. Është veçanërisht e dobishme në momentet e kalimit nga një sezon në tjetrin, për të luftuar sëmundjet tipike sezonale

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet