Shëndeti, 10 mënyra për të hequr qafe erën e keqe të këmbëve

Me rritjen e nxehtësisë, këmbët tona gjithashtu djersiten më shumë dhe rreziku që ato të japin erë të keqe rritet. Këtu janë dhjetë këshilla për të parandaluar erën e keqe të këmbëve.

Është e kotë ta fshehësh: aroma e këmbëve është e padurueshme dhe shpesh e turpshme. Sidomos në këto kohëra që, falë rregullave të higjienës anti-koronavirus, e kemi zakon të heqim këpucët para se të hyjmë në shtëpi. Dhe ndërsa jemi tek shtëpia jonë është mirë, por nëse është shtëpia e dikujt tjetër mund të jetë problem.

Sigurisht, jo të gjithë vuajnë nga bromhidrosi plantare, e cila prek kryesisht ata që djersijnë tepër (hiperhidroza), por mbetet fakti që të gjithë ne veshim këpucë dhe çorape ku shumohen bakteret përgjegjëse për këtë erë të keqe. Pra, a do të mjaftonte një higjienë e shëndetshme ditore? Jo gjithmonë: sepse ekziston një mënyrë edhe për tu larë. Përdorni deodorantë? Ju duhet të dini se si të zgjidhni ato me përbërës aktivë që funksionojnë më mirë.

Me pak fjalë, për të fituar luftën kundër erërave të këqija shumë të urryera mund të përdorni disa strategji të vogla, por të çmuara.

1 – LAJINI KËSHTU. Higjiena ditore është zgjidhja e parë. Një shpëlarje nuk është e mjaftueshme, por është e nevojshme të lani këmbët për një kohë të gjatë dhe t'i pastroni ato me një detergjent dezinfektues, veçanërisht në pjesën e poshtme (ku grumbullohen më shumë qeliza të vdekura), midis gishtërinjve dhe nën thonj (që duhen prerë shpesh). Në fund, është e nevojshme që ato të thahen me kujdes në fund të larjes.

2 – ÇORAPE SHUMË TË PASTRA. Është mirë t'i ndryshoni ato, madje disa herë në ditë, duke zgjedhur pëlhura natyrore ose fibra akrilike të afta të thithin lagështi, por bëni kujdes me ato të pambukut ose leshit, të cilat thithin djersën pa lejuar që këmba të nxjerrë djersën. Nga ana tjetër, çorapet prej poliesteri dhe najloni duhet të shmangen pasi ato rrisin djersitjen.

3 – KINI KUJDES KËPUCËT. Mos vish kurrë të njëjtën palë për dy ose më shumë ditë rresht. Ky trik i vogël do të ishte i mjaftueshëm për të parandaluar problemin. Përdorimi i këpucëve më të mëdha në madhësi ndihmon në qarkullimin e ajrit brenda tyre. Sa i përket materialeve, është mirë të zgjidhni pëlhura të lehta dhe transpirente, të cilat lejojnë që djersa të avullojë.

4 - TESTI ME ZINK ... Sipas një studimi të vitit 2013, të kryer në 108 persona me një problem bromhidrosis, aplikimi i sulfatit të zinkut në shputat dhe gishtat e këmbëve rezulton në një përmirësim të gjendjes në 70% të rasteve. Kjo falë vetive antibakteriale, antifungale dhe antiperspirante të zinkut.

5 - ME BOROTALCO. Një truk tjetër i thjeshtë për të zvogëluar erën e këmbëve është të aplikoni një spray të lehtë Borotalco (e njëjta gjë që përdoret për foshnjat). Kjo ndihmon në thithjen e djersës dhe lagështisë dhe, rrjedhimisht, në kundërvënien në rritjen e baktereve që prodhojnë erën e keqe.

6 - ME BIKARBONAT. Thjesht shtoni një lugë në ujë gjatë larjes së këmbës për të përfituar nga karakteristikat e tij antibakteriale, por gjithashtu mund të jetë e dobishme të lini disa brenda këpucëve ose pantoflave për t’i dezinfektuar ato, duke mbajtur mend ta hiqni para se t’i vishni.

7 – SHOLLA AD HOC. Në farmaci ka shtresa këpucësh që mund të lëshojnë aromat natyrore dhe thithin djersën, duke favorizuar djersitjen e këmbës. Ato zakonisht përmbajnë klorofil, apo edhe tanin, të gjitha substancat e afta për të neutralizuar bakteret.

8 – ALKOOL DHE KREMËRA . Me këshillën e mjekut tuaj, mund të jetë e dobishme të vendosni një tretësirë alkoolike dezinfektuese dhe lagështuese në këmbë. Ekzistojnë edhe kremra ose spërkatje antiseptike që shërbejnë për të njëjtin qëllim, veçanërisht të dobishme nëse keni një infeksion kërpudhor (fungal).

9 - MJETET E GJYSHES. Mjetet natyrore ka shumë, por jo të gjitha kanë një bazë të fortë shkencore. Por ato nuk lëndojnë. Në rend alfabetik, me anë të banjove të këmbëve ose aplikimeve, "gjyshet" rekomandojnë: uthull, shap guri, niseshte misri, qepë, limon, majdanoz, kripë, çaj të zi, vodka dhe në fund xhenxhefil.

10 - USHQIMI I RREZIKSHËM. Disa ushqime favorizojnë erën e keqe të këmbëve dhe për këtë arsye kufizoni (sa më shumë që të jetë e mundur) marrjen e tyre, mund të jetë e dobishme. Këto përfshijnë qepë, hudhër, kafe dhe pije të tjera nervore (të tilla si çaji, infuzionet dhe çokollata e nxehtë), alkoliket dhe superalkoliket.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet