Sindromat premenstruale: dieta për të zvogëluar simptomat

Ka shumë gra që vuajnë nga sindroma premenstruale (PMS) çdo muaj dhe për shkak të kësaj kanë manifestime, fizike por mbi të gjitha psikologjike, që shoqërojnë ditët që i paraprijnë fillimit të ciklit menstrual, e gjejnë veten duke vuajtur nga lodhja, ankthi, nervozizmi, një gjendje e keqe shpirtërore ngjajnë me manifestime depresive, si dhe dhimbje koke dhe dhimbje gjiri.

Por ka masa paraprake ditore që, nëse zbatohen rregullisht, mund të ndihmojnë në uljen e këtyre simptomave, veçanërisht ato që kanë lidhje me humorin. Për shembull ndryshimi i dietës, duke ndjekur disa masa paraprake për të eleminuar ushqimet që favorizojnë ankthin dhe acarimin. Ne do flasim për këtë me Dr. Martina Gozza, dietologe në Humanitas dhe Humanitas Medical Care De Engjëj.

Aktiviteti fizik dhe dieta: aleatë kundër PMS.

Nëse PMS është një realitet që prek një numër të madh të vajzave dhe grave, është gjithashtu e vërtetë që mund të ndryshohet përmes gjesteve të thjeshta dhe ndryshimeve të vogla në stilin e jetës. Një prej tyre, për shembull, është modifikimi i dietës: nervozizëm i shpejtë, ndryshimet e humorit mund të kontrollohen duke promovuar një dietë të shëndetshme, me pak kripë dhe kafeinë dhe e pasur me fruta dhe perime. Ajo që hamë, në fakt, ka një ndikim të madh në temperamentin tonë, por edhe mbi ndjesinë e lodhjes dhe rraskapitjes që shpesh ndiejmë dhe që inkurajohet nga dieta të paekuilibruara të pasura me sheqerna të përpunuara. Aktiviteti fizik, pra, është gjithashtu thelbësor nga ky këndvështrim: të kesh një jetë aktive dhe të vogël ushtrime ulur dhe të shpeshta me intensitet të moderuar mund të nxisin përmirësim të predispozicionit mendor dhe humorit.

Sindroma premenstruale: çfarë të hani dhe çfarë të shmangni? Si, pra, të modifikojmë dietën për të ndihmuar trupin tonë të luftojë sindromën para menstruacioneve?

Së pari, ne duhet të eleminojmë (ose të paktën të zvogëlojmë ndjeshëm) disa elemente nga dieta, të tilla si kripa, alkooli dhe kafeja. Alkooli dhe kafeja, në fakt, ndikojnë ndjeshëm në pushimin natën, ndërsa, për sa i përket kripës, nuk duhet të shqetësoheni vetëm kur e përdorni për gatim por gjithashtu, dhe mbi të gjitha, për përqindjet që gjenden në ushqimet e përpunuara, të ruajtura ose të gatuara, të tilla si ato që blihen zakonisht në supermarket, ku mund të jetë e pranishme në përqendrime mjaft të larta.

Me rëndësi themelore në periudhën para menstruacioneve është marrja e ushqimeve që përmbajnë karbohidrate produkte komplekse, me shumë fibra që përmbajnë sheqerna natyrale; për shkak të vetive të tyre, ato absorbohen nga trupi gradualisht, duke shmangur kulmet në nivelet e sheqerit në gjak që mund të kenë një ndikim në gjendjen shpirtërore. Midis këtyre, për shembull, mund të zgjidhni tërshërë, patate, kunguj ose thjerrëza. Përveç kësaj, edhe ushqimet e bëra me miell gruri të plotë, të tilla si drithërat, buka dhe makaronat, i garantojnë trupit një furnizim adekuat të fibrave dhe janë të dobishme për të përmirësuar situatat e ankthit dhe nervozizmit.

Marrja e kalciumit dhe vitaminës D është gjithashtu shumë e rëndësishme.Kalciumi gjendet në ushqime të tilla si kos, qumësht, djathëra dhe produkte soje, ndërsa vitamina D është prezente në veçanti në disa lloje peshqish, të tilla si sardelet dhe salmoni dhe në të verdhën e vezës. Së fundmi, këshilla më e thjeshtë por edhe më e rëndësishme është gjithmonë të pini shumë ujë (të paktën 2 l / ditë), i cili ndihmon në uljen e ënjtjes dhe ndihmon proceset e tretjes. Për çdo dyshim, pacientët duhet t'i drejtohen gjithmonë mjekut të tyre mjekut të përgjithshëm, nutricionistit ose gjinekologut.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet