Takikardia nga stresi, si ta njohim atë dhe ta trajtojmë atë me mjete natyrore?

Takikardia karakterizohet nga një rritje e rrahjeve të zemrës, një ndjesi e të pasurit të zemrës në fyt, marramendje dhe lodhje. Ndodh në çdo moshë dhe, midis shkaktarëve, shfaqet stresi dhe ankthi. Takikardia manifestohet me një rritje të rrahjeve të zemrës, mbi 80 në minutë. Konsiderohet si një ngjarje absolutisht normale që kontribuon në rritjen e rrjedhës së gjakut dhe oksigjenit që nevojitet. Mund të ndodhë në çdo moshë, duke përfshirë të dy të rinjtë dhe të moshuarit.

Zakonisht, kjo ndodh kur bëhet përpjekje fizike ose kur përjetohen emocione të forta. Simptomat përfshijnë palpitacione të shoqëruara me të përziera, marramendje, lodhje, vështirësi në frymëmarrje. Ekziston një ndjesi e "zemrës në fyt". Sidoqoftë, bëhet patologjike kur fsheh disa sëmundje të zemrës, si dhe përfshin zonën supraventrikulare ose ventrikulare të zemrës.

Në përgjithësi, ekzistojnë dy lloje kryesore të kësaj patologjie specifike: sinus dhe takikardi paroksizmale. E para karakterizohet nga një rritje e aktivitetit të zemrës në nivelin e nyjes sinoatriale e cila, për pasojë, gjeneron një rritje graduale të rrahjeve të zemrës. Lloji i dytë, nga ana tjetër, përcaktohet nga një anomali e pranishme në impulsin e tkurrjes të zonës atrio-ventrikulare. Krahasuar me të parën, takikardia paroksizmale nuk është konstante.

Në fakt, ajo zakonisht shfaqet dhe zhduket dhe pastaj rishfaqet edhe pas shumë orësh nga episodi i parë. Cila është lidhja midis takikardisë dhe stresit? Ndër shkaqet e takikardisë, stresi luan një rol të rëndësishëm. Në fakt, është e nevojshme të dallojmë takikardinë kardiologjike të lidhur me anomali të caktuara të zemrës nga ajo e shkaktuar nga një gjendje ankthi. Në këtë rast, ne flasim për një shkak joorganik që shkakton një rrahje të shpejtë të zemrës. Prandaj flasim për takikardi supraventrikulare.

Simptomat më të zakonshme janë frymëmarrja e rëndë dhe e parregullt, e shkaktuar nga hiperventilimi i tepërt. Kjo e fundit shtyn trupin për të dëbuar një sasi më të lartë se normalja e dioksidit të karbonit; si rezultat, sasi më të mëdha të oksigjenit merren, duke krijuar një çekuilibër dhe duke lodhur zemrën. Në këto kushte zemra pompon më shumë gjak dhe mbingarkon. Shqetësimet, lodhja mendore dhe pamundësia për të menaxhuar emocione të forta e gjenerojnë atë.

Takikardia në shtatzëni, sepse ndodh? Gjatë shtatzënisë, takikardia është një fenomen shumë i shpeshtë që ndodh që nga muajt e parë të shtatzënisë. Kjo ndodh sepse zemra e një gruaje shtatzënë duhet të pompojë më shumë gjak për të siguruar sasinë e duhur të lëndëve ushqyese dhe oksigjenit, të cilat janë të nevojshme për zhvillimin optimal të fetusit. Nga tre javët e para të shtatzënisë, ajo rritet në intensitet në muajt e fundit, ato që janë më afër lindjes. Kjo është për shkak të shtimit të peshës dhe ankthit tipik të javëve para lindjes. Në fakt, përveç shkaqeve fiziologjike si presioni i ulët i gjakut, çdo problem i tiroides ose munges së hekurit, faktorët psikologjikë nuk duhet të nënvlerësohen. Simptomat zakonisht janë një pulsim i fortë që ndodh në qetësi, kur është më e lehtë për t’u perceptuar. Shoqërues i kësaj simptome të zakonshme është ndjenja e lodhjes, marramendjes dhe ënjtjes në këmbë. Ajo e takikardisë në shtatzëni konsiderohet si një fenomen normal dhe i përhapur, i cili nuk duhet të zgjojë kaq shumë alarme dhe shqetësime tek nënat e reja.

Mjetet natyrale për lehtësimin e takikardisë. Kur është patologjike dhe lidhet me anomalitë e sistemit kardiovaskular, takikardia mund të shërohet duke marrë ilaçe beta-bllokuese. Nëse shkaqet janë stresi dhe ankthi, ka ilaçe të shumta natyrore që mund të ndihmojnë, veçanërisht në raste më të lehta dhe gjithmonë nën kontrollin e mjekut tuaj. E para nga të gjitha është të mësosh frymëmarrjen e duhur. Në fakt, thithja dhe nxjerrja e frymës ngadalë dhe thellë mund të ndihmojë në ngadalësimin e rrahjeve të zemrës dhe kështu të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të takikardisë. Një dietë e shëndetshme dhei ekuilibruar mund të ndihmojë në parandalimin e tij. Ekspertët rekomandojnë konsumimin e ushqimeve të pasura me triptofan, një substancë që stimulon hormonin e mirë dhe ndihmon në relaksimin e trupit. Ushqimet e pasura me këtë substancë të çmuar janë buka, makaronat, drithërat, qumështi dhe derivatet e tij. Midis ushqimeve me origjinë bimore, marule, radikio, qepë dhe hudhër janë një burim i çmuar.

Nga ana tjetër, pijet alkoolike dhe kafeinë, kontribuojnë në takikardi. Konsumimi i tepërt i ushqimeve nervore, pijeve ose ushqimeve me bazë kakao gjithashtu nuk rekomandohet. Çajrat e nxehtë bimor të bazuar në murriz, i cili vepron si një anksiolitik dhe vazodilatator natyral, janë të dobishëm për qetësimin e ankthit që gjeneron rrahjet e zemrës. Ideale do të ishte të pini një filxhan të saj para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që të shijoni një pushim të zgjatur dhe cilësisht më mirë. Ndër mjetet më të njohura bimore janë Lule Bach, në veçanti ilaç i shpëtimit të cilat gjithashtu ju lejojnë të menaxhoni në mënyrë efektive gjendjet e ankthit dhe stresit.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet