Vrapimi, mitet që duhen shpërndarë dhe këshillat për t'u ndjekur

Të jesh kaq shumë jashtë, në diell, erë dhe acar, nuk të prish fytyrën? A nuk keni frikë se rrudhat tuaja do të rriten? Dhe vrapimi, me të gjitha ato goditje, nuk e bën lëkurën e trupit më pak elastike? Nëse ndjekim disa këshilla mund të dukemi vetëm më të rinj! Ka kaq shumë njerëz që më bëjnë këtë pyetje: a nuk ju prish fytyra të qenit kaq shumë jashtë, me diell, erë dhe acar? A nuk keni frikë se rrudhat tuaja do të rriten? Dhe vrapimi, me të gjitha ato goditje, nuk e bën lëkurën e trupit më pak elastike?

Përgjigja është e shumëfishtë. Së pari, lëkura e një vrapuesi, si ajo e çdokujt, duhet të mbrohet dhe të "kujdeset", me produkte të bëra sipas dëshirës, veçanërisht nëse flasim për vrapuese femra. Së dyti, lëkura jonë mban shenjat e gjithçkaje që bëjmë dhe duhet të përjetohet. Le të themi, duke përdorur një metaforë, ne duhet të jemi si një çantë e bukur lëkure, e cila fiton hijeshi me kohën dhe udhëtimet. Vetëm se duhet të jetë një çantë e bukur e jetuar mirë dhe jo e shkatërruar e gjitha!

Nëse, megjithatë, ne i neglizhojmë këto fakte dhe nuk kujdesemi për veten gjatë viteve, atëherë po, era, dielli dhe i ftohti që durojmë ne entuziastët e sporteve në natyrë mund të jenë më shumë se të dëmshëm! Kështu që këtu janë këshillat perfekte "anti-plakje", posaçërisht të dedikuara për ne, "gratë në natyrë".

1. ASNËHERË MOS DILNI PA KREM. Le të fillojmë me fytyrën, e cila është zona më e ekspozuar në çdo stinë. Ne nuk mund të bëjmë shumë kundër kalimit të viteve, por mund të sigurojmë që efektet negative të agjentëve të jashtëm dhe të brendshëm të moderohen.

Para se të dilni për një vrapim, qoftë dimër apo verë, pas një pastrimi të plotë të fytyrës, aplikoni një trajtim hidratues dhe anti-plakje. Shumë herë ne mendojmë se duhet të dalim "për të punuar", atëherë nuk është e nevojshme të kujdesemi për fytyrën. Nga ana tjetër, ne jemi gati të djersitemi me bollëk, përse të përdorim një produkt hidratues? Lëkura, e ekspozuar ndaj ajrit të hapur, rrezeve të diellit dhe kushteve të motit që nuk janë gjithmonë të përsosura, duhet të mbrohet! Kështu që përdorni një produkt mbrojtës, me një filtër të mirë dielli gjatë verës!

2. ZGJIDHNI ANTI-AGE PERFEKT. Jo të gjitha produktet janë njësoj, ne e dimë këtë mirë. Ajo që është e rëndësishme të kuptohet është se tek secili prej nesh ndryshojnë nevojat e lëkurës sonë, madje edhe ato tek ne atletët. Kjo është arsyeja pse Lierac Paris ka krijuar 3 gamë të produkteve specifike kundër plakjes për të gjithë ne. Në rast se lëkura juaj ka nevojë për një nxitje të shkëlqimit (si imja), si dhe për të zbutur shenjat e plakjes, diapazoni juaj i përsosur është Lierac Magnificence. Rrudhat zvogëlohen dhe lëkura detoksifikohet dhe lëmohet. Lëkurë bëhet më e bukur dhe e ndritshme. Nëse, nga ana tjetër, shqetësimi juaj është që tiparet të humbasin përkufizimin (unë jam shumë i shqetësuar për faqet e mia "të trasha"), ju mund të zgjidhni gamën Lierac Liftissime, inovacioni 3D ngritës që shtrin tiparet, ekuilibron vëllimet, zbut rrudhat për një pamje të fytyrës tre-dimensionale.

Rasti i tretë është ai që mbase na intereson më shumë: a keni frikë nga TË GJITHA shenjat e plakjes? Rrudhat, mungesa e tonit, mungesa e shkëlqimit, shfaqja e njollave dhe poreve që janë paksa të dukshme? Këtu është diapazoni për ju: Lierac Premium, i cili falë kompleksit Premium Cellular, i frymëzuar nga kërkimi mbi përtëritjen qelizore, është efektiv në të gjitha shenjat e plakjes.

3. VISHU MIR. Jo, nuk është këshilla e nënës sime dhe, megjithëse nuk dal duke vrapuar pa një këmishë që përputhet, nuk është as moda për të cilën po flas. Përdorni veshje të përshtatshme për vrapim. Veshja e parë që duhet t’i kushtoni vëmendje si grua është sytjena. Gjoksi i një gruaje, ndërsa vrapon, i nënshtrohet lëkundjeve të vazhdueshme, shumë shpesh gjithashtu duke ndikuar. Gjinjtë tanë nuk mbështeten nga muskuj të veçantë dhe me kalimin e kohës graviteti bën dëmtimin e tij! Për këtë arsye, gjatë vrapimit, është thelbësore të vishni sytjena të krijuara për një aktivitet fizik me ndikim të lartë, i cili ndihmon lëkurën të mbetet e tendosur dhe e tonifikuar dhe nuk shkakton dëmtim të "anës tonë" të çmuar.

4. KUJDESI PËR VETEN. Gjëja më e keqe për t’u dukur më e moshuar se sa jemi është të marrim ndonjë dëmtim që na bën të çalojmë ose ta përdredhim gojën nga dhimbja. Vrapimi në vetvete nuk është një aktivitet i rrezikshëm, por nëse nuk praktikohet si duhet mund të na bëjë të dukemi si zonja plot dhimbje sa hap e mbyll sytë: dhimbje shpine, dhembje të gjunjëve, qafë, ngurtësi ... Kujdesuni për teknikën tuaj të vrapimit dhe nëse jo nëse jeni i sigurt se vraponi saktë, kontaktoni një trajner ose trajnere që di të korrigjojë lëvizjen para se të çaloni në zyrë në mëngjes. Dhe, ju lutem, kushtojini vëmendje këpucëve! Nëse nuk jeni i sigurt se cilën këpucë do të përdorni, shkoni në dyqane të specializuara për një provë!

5. JEMI ÇKA HAMË (dhe çfarë pimë). Kushtojini vëmendje dietës tuaj, por mbi të gjitha, pini shumë ujë. Një trup i hidratuar është një trup më i shëndetshëm dhe më i ri! Lëkurë me shkëlqim, flokë me shkëlqim, energji, tretje e mirë, sistem i fortë imunitar… Pa ujë të mjaftueshëm kjo nuk do të ishte e mundur dhe nëse djersitni shumë! Nëse jemi në gjendje të ndjekim këto këshilla, sigurisht që nuk do të arrijmë mrekulli, por ju siguroj se vrapimi vetëm do t’ju bëjë më të rinj!

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet