Botticelli: shitje rekord një koleksionisti misterioz rus

92 milion dollarë për një nga të Botticellit dhe nuk është as Primavera. Komentet për ankandin e ri të Sotheby në New York tingëllojnë disi pikante, pas një pikture të vogël nga mjeshtri e Rilindjes, e cila përfundoi - sipas thashethemeve - në duart e një investitori misterioz rus. Shifra e saktë, përfshirë të drejtat e shtëpisë së ankandit, është 92 milion e 184 mijë dollarë. Një shumë që përfaqëson aktin përfundimtar të një veprimi të menduar me zgjuarsi në Sotheby, i cili filloi gjashtë muaj më parë në internet me ekspozita të përkohshme në Londër, Dubai, Los Anxhelos dhe Nju Jork.

Vepra, Portreti i një të riu me tondo të shenjtë, rreth vitit 1475, është vepër e Sandro Botticelli - emri i vërtetë Alessandro di Mariano nga Vanni Filipepi - dhe është ekspozuar në muze si Metropoliti në New York dhe Galeria Kombëtare e Uashingtonit. Ajo paraqet një fisnik që mban në dorë një pikturë të rrumbullakët të një shenjtori dhe është një nga punimet e caktuara në Sotheby's New York Master Week. I riu, sipas studiuesve të periudhës, mund të ishte anëtar i familjes Fiorentine Medici, ndër më kryesorët e klientëve të të zotit. Puna që ai po mban në fakt është një tondo prej druri e pikturuar në stil nga artisti sienez Bartolomeo Bulgarini.

Portreti është një nga tre veprat e artistit, i njohur botërisht për Lindjen e Venusit dhe Pranverës. Në kohë trazirash dhe sulmesh ndaj financave të simbolizuara nga Wall Street - vetëm mendoni për rastin GameStop - investimi në art përfaqëson një lëvizje pa rreziqe. Botticelli vjen nga në pronësi të miliarderit të ndjerë të pasurive të patundshme Sheldon Solow, i cili bleu punën nga Christie's në 1982 për 810 mijë paund. Solow, i cili ndërroi jetë nëntorin e kaluar në moshën 92 vjeç, u shfaq në renditjen e Forbes nga më të pasurit në botë në vitin 2020, me një vlerë neto prej $ 4.4 miliardë dhe ishte një ndërtesë e nivelit të lartë në New York. Ishte e famshme për ndërtesën e saj të zyrës në Rrugën e 57-të, me pamje nga Parku Qendror.

Mjeshtrat në ankand: Botticelli, Leonardo dhe të tjerët: Sigurisht, 92 milion dollarë janë pak në krahasim me çmimin më të lartë të paguar për një vepër arti klasike. Salvator Mundi që i atribuohet Leonardo da Vinçit u shit në ankand për 450 milion dollarë nga Christie's: trefishi i vlerësimit të tregut i vlerësuar nga kritikë të ndryshëm ndërkombëtarë dhe pronarë të galerive.

Kryevepra e rizbuluar rreth dhjetë vjet më parë që përfaqëson imazhin e një Krishti që nuk vuan tashmë në kryq, por me një pamje të qetë, të veshur me blu, duke mbajtur një glob në duar: një nga rreth njëzet veprat e mbetura të mjeshtrit fiorentin.

Sipas Thomas Campbell, një autoritet në fushën e artit klasik i cili në të kaluarën drejtoi Muzeun Metropolitan të Artit, “Salvator Mundi ka saktësisht hijeshinë dhe misterin e duhur krahasuar me Mona Lisën, e cila në Louvre krijon një radhë shumëvjeçare të vizitorëve çdo ditë të vitit ”.

Për të kornizuar qëllimin e shitjes së Portretit të Botticellit një të riu me një Tondo të Shenjtë, është e dobishme të përmendim disa shitje të tjera rekord. Për shembull, Les Femmes d’Alger nga Pablo Picasso, u ankandua në 2015 për 179.4 milion dollarë, një Jackson Pollock 1948 për 148.1, Portreti i Adele Bloch Bauer I, vepra simbolike e Gustav Klimt, për 142.8, Portreti i Doktor Gachet nga Vincent Van Gogh për 134.1, Claude Monet's Sheaves për 110.7. Lepuri, skulptura e Jeff Koons, shitur për 91.1 milion, Buffalo II nga Robert Rauschenberg për 88.8 milion majin e kaluar, Femra au Chien e Pablo Picasso për 54.9.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet