Elizabeth Taylor, sekretet e bukurisë së divës së përjetshme me sy vjollcë

Një nga aktoret më të mëdha të Hollyëood-it do të kishte mbushur 89 vjeç më 27 shkurt. Sytë e saj të famshëm të purpurt, make-upi i Kleopatrës dhe bobi i famshëm i Mbretëres

Kapriçioze, ashtu si një diva e vërtetë, tetë dasma pas saj dhe një pasion për diamantet. Por tipari dallues i Elizabeth Taylor ishin sytë e saj të purpurt, intensivë dhe magnetikë, të rritura natyrshëm nga një rresht i dyfishtë i qerpikëve natyralë që e lejuan atë të mos vendoste kurrë mascara. Sekretet e tjera të bukurisë së saj? Buzëkuqi i kuq, qershi për të qenë i saktë, një vijë e trashë shumë e saktë e vetullave dhe vetëm një hije blushi. Elizabeth Taylor, historia e një legjende.

Lindur më 27 shkurt 1932 në Londër nga prindër amerikanë, ajo ishte pjesë e një familje shumë të pasur: babai i saj, Francis, ishte një tregtar arti ndërsa nëna e saj, Sarah Sothern, ishte një aktore që doli në pension nga skena pas lindjes së saj fëmija i parë. Ishte ajo që e shtyu Liz-in të luante, duke u kthyer në Los Angeles kur shpërtheu lufta. Pas një fillimi të nënshtruar, Liz Taylor është parë nga Metro Goldëyn Mayer në Home Lassie!, Filmi i parë i ndjekur nga Little Women, ku ajo luante Amy dhe Babai i Nuses. Dhe nëse ajo fitoi Oskarin e saj të parë me Venus në Mink, një film që aktorja do të rrëfejë se e urrente, është me Kleopatrën që ajo hyn përfundimisht në Olimpin e yjeve të Hollivudit. Dashuria e trazuar dhe kapriçioze me Richard Burton, me të cilin u martua dy herë dhe u divorcua nga ai sa herë, aktrimi i saj dhe mbi të gjitha pamja e saj e bukurisë, midis bobit të famshëm dhe perfekt dhe vijës shumë precize të vijëzimit të syve të zezë dhe të trashë në pikën e duhur, hyri në imagjinatën kolektive.

Elizabeth Taylor, bukuria që duhet të ketë: rimelët e purpurt dhe buzët e qershisë. Për të theksuar sa më shumë sytë e saj të purpurt, Elizabeth Tayler zgjodhi hijet e syve me të njëjtën hije, të cilat i aplikoi edhe gjatë xhirimeve të filmave. Vetullat ishin shumë të trasha, pavarësisht nga trendi i periudhës që diktonte linja të holla dhe të harkuara. Dhe, si të gjitha divat e viteve pesëdhjetë dhe gjashtëdhjetë, Taylor gjithashtu preferoi të kuqen për buzët, veçanërisht në hijen e qershisë. Në fund, një kuriozitet: aktorja depiloi fytyrën e saj, një praktikë e kryer për të eleminuar plotësisht qimet, e bindur se ajo gjithashtu largon qelizat e vdekura, duke ndriçuar fytyrën.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet