Golden Globe 2021, Filmi më i mirë 'Nomadland'

Regjisorja më e mirë Chloe Zhao, gruaja e parë e akorduar që nga viti 1984. 'Minari' filmi më i mirë i huaj. Shpërblyer 'Kurora'

Filmi 'Nomadland' i Chloe Zhao është Drama më e Mirë e edicionit të 78 të Globit Artë. Një fitore historike sepse shënon gjithashtu njohjen e Zhao si Regjisori më i mirë, gruaja e parë që jepet që nga viti 1984. 'Minari' i Lee Isaac Chung në vend të kësaj shkon në çmimin për Filmin më të Mirë të Huaj, ndërsa ‘Borat Subsequent Movie Film' fiton si 'filmi komedi më I mirë'. Protagonisti, Sasha Baron Cohen, e mirëpriti çmimin duke falënderuar "jurinë krejt të bardhë" të Hollywood Foreign Press, duke shtuar me ironi: "Donald Trump po konteston rezultatin." Çmimi për Aktorin më të Mirë të Dramës i shkoi pas vdekjes Chadwick Boseman, i cili vdiq atje. Gushtin e kaluar për shkak të kancerit, për rolin e saj në filmin 'Bota e Zezë e Ma Rainey'. Jodie Foster mori Globin e Artë për aktoren më të mirë dytësore në 'The Mauritanian'. Edicioni i 2021 i Golden Globes, i cili për shkak të pandemisë u prezantua në distancë nga Tina Fey dhe Amy Poehler me një tapet të kuq virtual, pa njohjen e Laura Pausini për 'Io Sì (Seen), kënga më e mirë në filmin' Jeta para vetes 'nga Edoardo Ponti, dhe Globi i Artë i Jane Fonda për karrierën.

Josh O'Connor dhe Emma Corrin u shkojnë çmimet për aktorin dhe aktoren më të mirë në një seri televizive për portretizimin e tyre për Princin Charles dhe Lady Diana në 'The Crown', vlerësuar me serinë më të mirë dramatike dhe e cila gjithashtu mori një Glob të Artë për Gillian Anderson për Aktoren më të mirë në rol dytësor. Catherine O'Hara i shkon Globi i Artë për aktoren më të mirë në një Seri Komedi Televizive në 'Schitt's Creek', e cila gjithashtu u vlerësua me serialin më të mirë Komedi / Muzikor.

Çmimi për aktoren më të mirë në një Miniserie ose Film TV shkon për Anya Taylor-Joy për 'The Chess Queen', e cila gjithashtu fiton Golden Globe për Miniseries më të mirë. Aktori më i mirë në një serial televiziv-komedi muzikore është Jason Sudeikis për 'Ted Lasso', ndërsa Globi i Artë për Kolonën më të mirë zamore shkon për Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste për 'Soul'. Aaron Sorkin mori çmimin për Skenarin më të mirë në një dramë për 'The Chicago 7 Trial', të cilin Sorkin drejtoi gjithashtu.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet