Jolie shet pikturën e Churchill për një shumë rekord

Një pikturë nga Winston Churchill në pronësi të Angelina Jolie u shit në ankand për shumën rekord prej 12 milion dollarë. Një pikturë e rrallë nga Kryeministri Winston Churchill, ish-pronë e aktores Angelina Jolie, u shit në ankand për gati 12 milion dollarë të hënën, duke arritur një çmim rekord për veprat artistike të burrit të shtetit.

Kulla e Xhamisë Koutoubia u shit në një ankand të Christie’s në Londër, për një shumë më tepër se çmimi i parashikuar i shtëpisë së ankandit prej 3.4 milion dollarësh. Piktura tregon një perëndim të diellit mbi xhaminë më të madhe në Marrakech, ku Churchill mori Presidentin Franklin Delano Roosevelt të nesërmen e Konferencës së Kazablankës 1943, në të cilën aleatët u zotuan të marrin dorëzimin e pakushtëzuar të Gjermanisë Naziste.

Roosevelt i donte perëndimet e diellit aq shumë sa që Churchill vendosi të pikturonte skenën si një dhuratë për presidentin. Dhe sipas Christie, e vetmja vepër arti që përfundoi gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kreu i artit modern britanik i Christie, Nick Orchard, tha në një deklaratë se piktura është "pa dyshim piktura më e mirë e Winston Churchill" për shkak të domethënies personale të subjektit për të dhe përshkrimit të marrëdhënies së tij me Rooseveltin.

Piktura u ble nga Jolie dhe ish-burri i saj Brad Pitt në 2011 dhe ishte pjesë e koleksionit të gjerë të artit të çiftit, që vlerësohet të jetë me vlerë rreth 25 milion dollarë.

Artisti i pasionuar, Churchill përfundoi më shumë se 550 piktura. Çmimi i mëparshëm më i lartë për punën e tij në ankand ishte një pikturë e një turme me peshq gold në një pellg në shtëpinë e tij të vendit në Chartwell në Kent, Angli, e cila u shit për 2.76 milion dollarë në 2014.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet