Lordi i unazave, seria: komploti, kasti dhe data e lëshimit

Shpresat e fansave J.R.R. Tolkien do të shpërblehen mirë. Amazon Studios do të ringjallë trilogjinë e filmit të Peter Jackson të Lord of the Rings, për ta bërë atë një produkt serik të një ambicieje të madhe. Çfarë dimë deri më tani për xhevahirin e Amazon? Tashmë, pavarësisht nga fshehtësia e projektit, duke filluar me kastin, shumë i pasur dhe ndërkombëtar.

Studiot e Jeff Bezos kanë zgjedhur një grup prej 20 aktorësh kryesorë, plus të gjitha rolet dytësore, me një buxhet të përgjithshëm prej rreth 500 milion dollarë (kështu pretendojnë thashethemet), shifra më e lartë e shpenzuar ndonjëherë në një seri televizive. Për një total prej 5 sezonesh.

Komploti: Detajet, siç mund të imagjinohen, nuk janë të shumta, por është vetë prodhimi që ofron disa informacione më shumë mbi seritë që do të përqendrohen në epokën e dytë të historisë së Tokës së Mesme, mijëra vjet para ngjarjeve të treguara në Hobbit dhe Lordit të unazave. Për të kuptuar se sa e madhe është pritja nga seritë, një faqe theonering.net, e bërë nga fansat e Tolkien, pra absolutisht jozyrtare, ka zbuluar se cila mund të jetë përmbledhja e serialit në prodhim. Ne raportojmë këtu kur shkruhemi në sit. "Seriali televiziv do të lejojë shikuesit të kthehen në një kohë kur fuqitë e tyre ishin falsifikuar, mbretëritë pohuan veten e tyre në të gjithë lavdinë e tyre dhe ranë në shkatërrim, heronjtë që nuk provuan u provuan, heronj më shumë dhe I keq I madh që do të dalë nga pena e Tolkien do të rrezikojë të mbulojë gjithë botën në errësirë. Nga thellësitë më të errëta të Maleve të Mjegullta deri në pyjet e mrekullueshëm të kryeqytetit Elven, nga mbretëria mbresëlënëse e ishullit të Numenor deri në skajet e hartës, këto mbretëri dhe personazhe do të krijojnë një trashëgimi që do të mbijetojë shumë kohë pas vdekjes së tyre ". Seksioni i parë, I përbërë nga 8 episode, do të drejtohet nga regjisori spanjoll J.A. Bayona, i cili mburret me kurrikulën e saj, prodhues i tmerrit të vogël si 'The Orphanage', por edhe filma si Jurassic Ëorld - Mbretëria e krijuar dhe filmi i katastrofës si 'E pamundura, kjo në historinë e cunamit që në 2004 shkatërroi brigjet e Tajlandës.

Kast: Amazon ka zgjedhur një grup aktorësh të rinj, kryesisht pak të njohur ose parë në seri të tjera, pa zbuluar megjithatë detaje mbi personazhet që do të luajnë. Këtu janë disa: Robert Aramayo, i cili ishte i riu Ned Stark, Joseph Maële, i cili ishte Benjen Stark në Fronin e Hekurt. Aktori Porto Rikan Ismael Cruz Córdova. i cili punoi në episodin e parë të The Mandalorian, Charlie Vickers, në sezonin e dytë të Medici në rolin e Guglielmo Pazzi, Ema Horvath, Australian Markella Kavenagh, aktori britanik i teatrit Oëain Arthur, aktorja iraniane Nazanin Boniadi, e cila ka gjithashtu punoi në Iron Man të parë, Australian Tom Budge, Morfydd Clark, Tyro Emuh, Sophia Nomvete, Megan Richards, Kanadezin Dylan Smith, Britanikun Daniel Ëeyman.

Zgjedhja e kastit u shpreh nga prezantuesi dhe producenti ekzekutiv i Lordit të Unazave, J.D. Payne dhe Patrick McKay, të cilët komentuan: “Këta aktorë jashtëzakonisht të talentuar nga e gjithë bota janë rezultati përfundimtar i viteve të kërkimit për të gjetur artistë unikë dhe të shkëlqyeshëm për ta rikthyer atë botë në jetë. Kasta ndërkombëtare e serialit Amazon The Lord of the Rings është më shumë sesa thjesht një grup aktorësh. Është një familje”.

Data e daljes: Për shkak të pandemisë, prodhimi në vitin 2020 u ndërpre, por më pas xhirimet rifilluan në Zelandën e Re, i njëjti vend i zgjedhur për filmat e mëparshëm. Siç thamë për sezonin e parë priten 8 episode, data zyrtare e të cilave ende nuk është njoftuar. Por kur Amazon Studios numër një Jennifer Salke njoftoi projektin në 2019 ajo tha se "shfaqja do të prodhohet për dy vjet, 2021 është shpresë". Tani me ndërlikimet në vend, kohët e prodhimit mund të zgjasin dhe të shtyjnë mbërritjen në platformë në mes të vitit 2022.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet