Vdes kompozitori i famshëm grek Vangelis

Kompozitori i njohur grek, Vangelis Papathanassiou, i njohur globalisht si Vangelis, vdiq në Paris. Vangelis u lind pranë qytetit Volos në Greqi, në vitin 1943 dhe filloi të kompozonte muzikë në moshën katër vjeç duke dhënë performancën e tij të parë publike në moshën gjashtëvjeçare. Vangelis filloi karrierën e tij muzikore si një artist autodidakt, por më vonë studioi muzikë klasike, pikturë dhe regji filmi në Akademinë e Arteve të Bukura në Athinë. Pasi u transferua në Paris në vitin 1968, ai formoi grupin ”Aphrodite’s Child” me një artist tjetër që ishte gjithashtu i destinuar të bëhej një yll ndërkombëtar, Demis Roussos.

Në 1975 Vangelis u transferua në Londër, ku krijoi studiot më të fundit ”Nemo” dhe pak më vonë publikoi koleksionin e tij të parë muzikor ”Heaven & Hell”. Kolonat zanore të filmit ishin një pjesë e madhe e karrierës pjellore të Vangelis, duke i dhënë atij një çmim Oscars në vitin 1982 për ”Cariots of Fire” të Hugh Hudson. Ai gjithashtu shënoi kolonat zanore për “Blade Runner” të Ridley Scott (1982), “Hëna e hidhur” e Roman Polanskit (1992) dhe “Alexander” të Oliver Stone (2004), ndër shumë të tjera. Vangelis kompozoi gjithashtu muzikë për misionet hapësinore të NASA-s, në vitin 2001 dhe përsëri në 2013. Ai u nderua me Medaljen e Shërbimit Publik të Jashtëzakonshëm të NASA-s në 2003 dhe titullin Kalorës i Urdhrit të Nderit (Ordre National de la Légion d’honneur) i Francës Republika në 2001.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet