Londër, 10 vendet më të mira të ushqimit në rrugë

Nga tregjet e mëdha të ushqimit tek pikat e një tregu piktoresk rrugor, ushqimi në rrugët e Londrës është bërë një institucion i vërtetë. Sasia dhe mbi të gjitha cilësia e pjatave ju kënaqin, ndoshta duke biseduar me klientë të tjerë dhe duke shijuar një birrë, është rritur në vitet e fundit për të shndërruar modën e ushqimit rrugor në Londër në një fenomen kulturor më vete. Këtu janë 10 nga vendet më të mira të ushqimit në rrugë që duhet të mbani mend gjatë qëndrimit tuaj të ardhshëm pranë Thames.

1. Tregu i Rrugës Berwick: në zemër të Soho-s: Në një nga lagjet më alternative të Londrës, ky treg historik, i njohur që nga shekulli i 18-të për tezgat tradicionale të frutave dhe perimeve, sot është po aq i famshëm gjithnjë e më i pasur për ushqimin ndërkombëtar në rrugë. Midis pitas, burritos, pjatave të Karaibeve dhe kënaqësive të tjera që ju bëjnë gojën lëng, Berwick Street Market ju pret nga e hëna deri të shtunën deri në orën 18:00.

2. Brixton Village & Market Row: e gjithë bota në "tetëdhjetë" pjata: Fuqia e restoranteve të tregut Brixton Village është shumëllojshmëria e tyre. Nga petë japoneze në Tacos meksikane, nga pica të prera në krepë franceze, këtu do të gjeni shije nga çdo cep i planetit. Nuk është çudi që një numër i kuzhinierëve të modës kanë vendosur të lëvizin përgjithmonë në këtë treg të bukur, i hapur çdo ditë deri në mbrëmje vonë (përveç të hënave).

3. Bang Bang Oriental: një udhëtim gastronomik në Azi: Nëse e doni kuzhinën orientale, kjo sallë ushqimi është "vendi për të qenë" në kryeqytetin britanik. E vendosur në Colindale, një lagje e lidhur tradicionalisht me komunitetin kinez të Londrës dhe u rrit përreth restorantit të madh Golden Dragon, përveç kuzhinës kineze Bang Bang Oriental ofron pjata të shijshme Japoneze, Vietnameze, Koreane, Tailandeze, Filipineze, Indoneziane ... e kështu me radhë, keni mundësi të shumta për të zgjedhur.

4. Dinerama: ushqim dhe vibe të mira: Në një zonë industriale të papërdorur në Shoreditch, Dinerama jo vetëm që ofron ushqime të shijshme , por edhe muzikë të mirë me një DJ rezident, një lokal fashion dhe mbi të gjitha një mjedis relaksues dhe joformal. Prisni në radhë me durim dhe përpiquni të gjeni një vend në tryezat e përbashkëta. Dinerama është e hapur vetëm në mbrëmje dhe kur moti ju lejon ju mund të uleni në hapësirën komode jashtë

5. Mercato Metropolitano: më e mira e gastronomisë italiane dhe më shumë: A ju tingëllon i njohur emri? Tregu Metropolitane i Londrës është një format i eksportuar jashtë shtetit direkt nga projektet homonime në Torino dhe Milano. Filozofia e tij në tokën britanike konsiston në favorizimin e prodhuesve të vegjël në emër të qëndrueshmërisë mjedisore, vërtetësisë dhe të rrënjosura në bashkësinë lokale. Dy vendet e Elephant dhe Castle dhe Mayfair hapen çdo ditë të javës. Një nga projektet më të mëdha alternative të Londrës, Pop Brixton ofron një larmi të jashtëzakonshme me ushqim në rrugë me të cilin përfaqësohet pothuajse çdo kuzhinë në botë. Shkoni atje për ushqim dhe qëndroni atje për shumë ngjarje të tjera që ndodhin këtu, nga koncertet e xhazit në sesione yoga dhe tregje të cilësisë së mirë, si dhe veçanërisht për atmosferën e saj të këndshme të rastësishme. Ia vlen ia vlen të vizitohet gjithashtu dhe sidomos në mbrëmje.

7. Broadway Market: vend takimi për hipster dhe krijues: Çdo të shtunë nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 5 pasdite, Tregu Broadway është një domosdoshmëri për të ndjekur hipsterët dhe Krijuesit e East End. Ndër shumë dyqane me ushqime të freskëta, veshje të cilësisë së mirë, libra dhe shumë gjëra të tjera, një zgjedhje e gjerë e shijshme angleze dhe ndërkombëtare ju pret këtu. Merrni kohë, ky treg në fakt mund të jetë veçanërisht i mbushur me njerëz. Dëshironi të shijoni atmosferën e një tregu të vërtetë të lagjes, ku dynden familjet lokale me blerjet normale të cilave ndoshta ju shtojnë një meze të lehtë në rrugë me miqtë? Chatsworth's në Lower Clapton është për ju. Shëtisni nëpër tezga që janë ngritur atje, të Dielën nga ora 11:00 deri në 16:00, duke i kushtuar pak kohë blerjeve dhe duke zgjedhur nga shumë specialitete për kënaqësinë e gojës.

9. Brockley Market: një nga më të njohurit në qytet: Ndër tregjet më të modës në Londrën e Jugut që mbahet çdo të shtunë nga ora 10:00 deri në 16:00 në Parkingun e makinave në Kolegjin Lewisham. Këtu do të gjeni një përzierje të produkteve të freskëta dhe artizanale të kuzhinëS lokale, si dhe ekzotike dhe ndërkombëtare. Veçanërisht e rekomandojmë për një paradrekë informale. Mos shkoni shumë vonë, rrezikoni që më e mira të shitet.

10. Vinegar Yard: ushqim, pazar, art dhe argëtim: Pranë Urës së Londrës, ku dikur kishte një parking të madh, qëndron Vinegar Yard, a Kopsht urban hapet çdo pasdite dhe në mbrëmje me tezgat me të ushqimit të hollë në rrugë pranë bare, dyqane të veshjeve të cilësisë së mirë dhe instalime arti. Atmosfera është festive dhe, të gjithë mund të ulemi së bashku në bankat e oborrit të madh të brendshëm.

Author
Hermes News

Redaksia

Lajme të ngjashme

Shkruaj një koment

0 Komentet