A mund të jetë i shijshëm një kek dietik? Zbulojeni me recetën tonë!

Përbërësit:

• 230 g miell tip 0

• 280 g kos grek 0 yndyrë

• 25 pika ëmbëlsues

• 40 g vaj luledielli

• 1 qese pluhur pjekjeje

• 1 limon organik

Vështirësi: e lehtë

njerëz: 8

përgatitja: 10 min

gatim: 30 min

E butë dhe me aromë intensive limoni, keku dietik përgatitet pa sheqer dhe me kos grek. Ja receta për ëmbëlsirën tonë të lehtë. Dieta, sidomos kur ka pak kalori dhe pa ëmbëlsira, është një shqetësim i vërtetë. Nga ana tjetër, trajtimi i vetes me një përkëdhelje në fund të ditës ose fillimi me këmbën e djathtë në mëngjes është pjesë e zakoneve tona. Për të gjithë ata që janë vazhdimisht në dietë dhe kërkojnë ëmbëlsira të lehta, ne kemi studiuar enkas recetën e tortës dietike. Për të përgatitur një tortë të lehtë, siç mund ta imagjinoni, është e nevojshme të zvogëloni sasinë e sheqerit. Prandaj, ne zgjodhëm një ëmbëlsues në pika, i cili, ndonëse i kënaq shijet, nuk do të ndikojë në kaloritë ditore. Receta për kekun dietik më pas përfshin përdorimin e kosit grek pa yndyrë dhe një mielli pak më pak të rafinuar se mielli 00. Mund të përdorni edhe atë integral nëse dëshironi: do të keni një ëmbëlsirë të shkëlqyer fshati. Shtimi i lëvores së limonit, vërtet thelbësor, i jep ëmbëlsirës një aromë unike.

Si të përgatisni recetën e tortës dietike? Për të përgatitur këtë kek të lehtë, përzieni në një enë kosin grek, vajin, ëmbëlsuesin dhe lëkurën e grirë të limonit. Më pas shtoni miellin e situr me pluhurin për pjekje, duke e përzier mirë me një kamxhik që të mos krijohen gunga. Masën e derdhim në një kallëp të veshur me letër furre me diametër 20-22 centimetra. Zemra më pas në 180°C për 35 - 40 minuta, duke bërë testin e kruese dhëmbësh përpara se ta nxirrni nga furra: nëse futet në qendër të kekut duhet të dalë plotësisht e thatë. Përndryshe, vazhdoni gatimin edhe për 5 minuta dhe përsëritni kontrollin.

E shërbejmë tortën pasi të jetë ftohur plotësisht. Megjithatë, ne nuk rekomandojmë përdorimin e sheqerit pluhur për dekorim: do të rriste “pa nevojë” kaloritë. Nëse jeni duke kërkuar për ëmbëlsira të tjera që nuk e sforcojnë tepër dietën tuaj, ju rekomandojmë të konsultoni recetat tona të ëmbëlsirave të lehta: me siguri do të gjeni atë që është e duhura për ju! Si të gjitha ëmbëlsirat, mund ta ruani për rreth 3/4 ditë në temperaturën e dhomës. Vendoseni nën një kube xhami në mënyrë që të mbetet super e butë. Përndryshe, mund ta ndani edhe në feta.

Nëse jeni në dietë, ju lëmë të provoni edhe tortën tonë të lehtë: një kënaqësi me shumë me pak kalori!

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet