Beauty 2021: 5 propozime të mira për të filluar mirë vitin e ri

Hiqni make-up-in çdo natë, ndiqni kujdesin për lëkurën sipas nevojave të lëkurës dhe bëni aktivitet fizik. Këto, dhe shumë të tjera, janë disa nga propozimet beauty për të filluar mirë 2021.

Që 2021 të jetë plot shpresë: agimi i këtij viti të ri është pritur prej kohësh dhe sot ne nuk mund të ndihmojmë por të hartojmë listën e "propozimeve beaty 2021" për ta filluar atë - në të gjitha aspektet - me një lulëzim. Atëherë nuk ka më justifikime: është koha të planifikoni zakone të reja dhe rutina të kujdesit të lëkurës, të dizajnuara vërtet për nevojat e lëkurës tuaj dhe për një jetë më shtëpiake, të paktën për momentin. Pesë rezoluta për tu mbajtur në mendje dhe zbatuar menjëherë.

1) Beaty 2021 propozime të mira: kujdesi për lëkurën edhe në punën smart: është koha të filloni - seriozisht - të kujdeseni për lëkurën gjatë smart ëorking. Gjendja e punës në shtëpi ka ndryshuar plotësisht mënyrën e trajtimit dhe mbrojtjes së lëkurës para kompjuterit, rrjedhimisht edhe kujdesin për lëkurën. Edhe në shtëpi, epiderma ka nevojë për kujdes të veçantë për të mbetur e shëndetshme, rrezatuese dhe rozë. Kujdesi për lëkurën i zgjuar përbëhet nga gjeste të vogla të përditshme: në mëngjes një pastrues i butë i fytyrës, një krem dite anti-age dhe të paktën një serum retinol - për të luftuar plakjen e lëkurës - shkaktuar nga drita që del nga pajisjet tona. Në mbrëmje, sidoqoftë, është e detyrueshme të pastroni me kujdes fytyrën edhe nëse nuk keni vënë make up: në këtë rast është e mundur të përdorni një qumësht pastrues dhe më pas të vazhdoni me rutinën e zakonshme të kujdesit për lëkurën.

2) Vendosni anti-age çdo ditë: Çdo lëkurë është e ndryshme, plaket në një mënyrë unike dhe ka nevojë për produkte specifike për të luftuar plakjen natyrale të lëkurës. Rutina e kujdesit për lëkurën luan një rol themelor dhe domosdoshmërisht duhet të përfshijë produkte që jo vetëm ngadalësojnë procesin e plakjes së lëkurës, por edhe që e ushqejnë atë thellësisht çdo ditë. Është gjithashtu e rëndësishme të përshtatet rutina me mosha të ndryshme. Nëse në 30 është e mjaftueshme për t'u plotësuar me një retinol ose serum kolagjeni, nuk është e vlefshme në 40 ose 50, kur lëkura ka nevojë për një rutinë më të artikuluar anti-plakje, me të paktën eksfolim, maska dhe produkte nate midis hapave fiks.

3) Luftimi i mbajtjes së ujit: Një nga problemet më të këqija fizike të hasura në muajt e fundit ka qenë rritja e mbajtjes së ujit. Akumulimi i lëngjeve dhe toksinave lehtëson formimin e shtresës dhjamore dhe si pasojë rritjen e ënjtjes në pjesën e poshtme të trupit. Një nga qëllimet e mira të bukurisë 2021 është të hidhni mbajtjen e ujit. Si? Bërja e ushtrimeve të vogla: shtrijeni këmbët midis një thirrjeje dhe tjetrës, mos i kryqëzoni ndërsa rrini ulur në tavolinë dhe mbajini në kullues sa më shumë që të jetë e mundur, duke vendosur një jastëk nën këmbët tuaja kur shtriheni në divan.

4) Hidhni make up-in e vjetër: A e dini se çfarë është PAO? Periudha pas hapjes është një simbol grafik në shishen kozmetike dhe tregon "datën e skadimit" pas hapjes së produktit. Nga kremrat e fytyrës tek buzëkuqët, çdo produkt ka një afat të tillë dhe përdorimi i vrimit të vjetër të make-up - në planin afatgjatë - shkakton acarim dhe skuqje. Rregullimi i çantës tuaj kozmetike dhe hedhja e asaj që nuk ju nevojitet më është jo vetëm e shëndetshme për lëkurën, por edhe liri për shpirtin. Shpesh ne blejmë dhe grumbullojmë produkte që nuk na duhen vërtet, siç janë buzëkuqi, shkëlqyesi ose thjesht kremrat që nuk janë të përshtatshëm për lëkurën tonë. Të gjithë larg: viti i ri është koha e duhur për zbardhime.

5) Gjetja e relaksimit: Më në fund, por jo më pak e rëndësishmja, në 2021 është e nevojshme t'i jepet hapësirë vetes: këto muaj mbylljeje e kanë vënë në provë kujdesin shëndetësor mendor. Ndikimi i karantinës dhe distancës shoqërore kanë dhënë pasoja në mbi 60% të popullsisë, duke sjellë depresion, stres, pasiguri dhe sëmundje të brendshme. Ekipi i psikologëve në Qendrën Kombëtare të Informacionit të Bioteknologjisë tha se për të kapërcyer traumën e karantinës mund të duhen nga disa muaj deri në maksimum tre vjet, që këto kushte të zhduken nga kujtimet e njerëzve. Midfulness, meditim, banjë të ngrohtë, aroma që ndihmojnë: shtëpia mund të zbulojë gjithashtu një kthinë të re të mirëqenies, me gjeste të vogla.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet