Pak sheqer në shampon e flokëve dhe rrezultati do të jetë ky...

Përveçse të ëmbëlsoni kafenë, a keni menduar ndonjëherë të shtoni një lugë sheqer në shampon që përdorni zakonisht për flokët? Sipas studimit të kryer nga dermatologja Francesca Fusco,përdorimi i një sasie të vogël sheqeri, i përzier me shampo, ndihmon për të përmirësuar gjendjen e shëndetit të kokës suaj. Sheqeri, në fakt, vepron si një skrub natyral për lëkurën tuaj,duke eliminuar lëkurën e vdekur dhe për këtë arsye rrezikun e mpiksjes. Përveç kësaj, një lëkurë e shëndetshme dhe e pastër nxit rritjen e rregullt të flokëve dhe përdorimin më të mirë të produkteve që zakonisht përdorim për pastrimin e flokëve, të tilla si shampo, kondicioner dhe maskë.

Sheqeri në shampo: si ta përdorni atë? Përdorimi i sheqerit në shampo do të përmirësojë vetitë hidratuese të këtyre të fundit, duke i bërë flokët tuaj më të butë dhe shkëlqyes. Shmangni shtimin e sheqerit direkt në shishe, për të pasur efektet e përmendura më sipër është mirë të hidhni sasinë e sheqerit të nevojshëm për një larje në një enë,shtoni sheqerin dhe përziejeni. Ashtu si me çdo larje, vazhdoni duke e masazhuar mirë lëkurën me përzierjen e përftuar dhe vazhdoni me rinimin e plotë.

Nuk ka dëshmi të veçanta mbi llojin e sheqerit që duhet përdorur, zgjedhja midis sheqerit të granulatuar ose kallams varet nga ju. Është e preferueshme të mos përdoret zgjidhja e shampos dhe sheqerit në çdo larje. Përdorimi i tepërt i sheqerit mund të shkaktojë irritim të lëkurës. Është mirë të përdoret sheqeri me një kadencë prej 3-4 lavamanësh. Rezultatet nuk janë të menjëhershme, por pas disa larjeve me shampo "ëmbëlsuar" ju do të vini re një përmirësim të vërtetë në flokët tuaj, të cilat do të duken më të mëndafshtë dhe me shkëlqim.

Flokë të shëndetshëm: cilat ilaçe të tjera? Ka shumë kura natyrale që mund të përdoren lehtësisht në shtëpi për t'u kujdesur për flokët tuaj.Vetëm mendoni për të verdhën e vezës, bananen, uthullën e ciderit të mollës, vajin e ullirit, mjaltin. Të kujdesemi për flokët nuk nënkupton vetëm përdorimin e ilaçeve ose të produkteve natyrore. Shëndeti i skalpit tonë,në fakt, varet edhe nga zakonet tona.

Ja disa këshilla të thjeshta për të pasur flokë të mëndafshtë dhe të butë: Mos i lani shpesh flokët. Larja e shpeshtë shkakton tharjen e lëkurës dhe pakësimin e vajrave natyrore nga të cilat janë kompozuar flokët. Përdorni produkte sa më natyrale që të jetë e mundur,para se të blini një shampo kontrolloni përmbajtjen e etiketës dhe favorizo produktet pa parabens dhe pa amoniak. Shmangni ekspozimine flokëve tuaj direkt në diell, nëse ekspozimi është i pashmangshëm, kujdesuni për ta mbrojtur atë me një flokë ose me maska të përshtatshme. Shmang,nëse është e mundur, ose kufizo ngjyrosjen dhe flokët zbardhues.

Zvogëloni,sa më shumë që të jetë e mundur,përdorimin e straighteners flokëve. Parapëlqejmë një dietë të pasur me vitamina dhe kripëra minerale. Ajo që hamë pasqyron shëndetin e flokëve tanë. Gjendja shëndetësore e flokëve tanë shpesh përcakton gjendjen tonë shpirtërore dhe qasjen ndaj botës së jashtme; Pasja e flokëve të pastër na lejon të përballemi me një intervistë ose thjesht një takim me një qasje më pozitive dhe më proaktive sesa situatat në të cilat flokët tona duken të dëmtuara.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet