Pse ta përdorim domaten për estetikë?

Është vërtet e mahnitshme se sa të dobishme janë domatet në jetën e përditshme të përdorura në këto mënyra të pazakonta.

Kur mendojmë për salca ose sallata menjëherë na vijnë në mendje domatet. Pak e dinë se cilat janë aleatët që janë shumë të vlefshëm në jetën e përditshme, por edhe jashtë kuzhinës. Epo, vërtet është mahnitëse se sa të dobishme janë domatet në jetën e përditshme, por të përdorura në këto mënyra të pazakonta.

Qetëson djegiet nga dielli: Ilaçi i parë që duam të ndajmë me lexuesit tanë është sekreti i gjyshes që duhet kujtuar se domatja ndihmon për të qetësuar djegien nga dielli, madje edhe djegien nga dielli. Vendosni disa feta në zonën që do të trajtohet. Lëreni të veprojë për rreth njëzet minuta. Ju do të ndjeni menjëherë një ndjesi të këndshme lehtësimi dhe freskie. Skuqja tipike e djegies do të zbutet shumë. Ky veprim mund të përsëritet disa herë gjatë ditës. Nuk ka rreziqet edhe për lëkurën më delikate.

Për një fytyrë rrezatuese: Njohja e përdorimeve të domateve si një aleat i bukurisë ju lejon të keni përfitime të mahnitshme duke shpenzuar shumë pak. Në të vërtetë, pasuria e saj në vitamina dhe antioksidantë të tjerë e bën atë të shkëlqyeshme për krijimin e një maske ushqyese dhe hidratuese. Përzieni domate të mesme me 3 lugë vaj kokosi ose jojoba. Pastaj përhapeni në fytyrë, duke shmangur zonën afër syve. Pas rreth dhjetë minutash lajeni me ujë të ngrohtë. Lëkura menjëherë do të bëhet më e fortë dhe e ndritshme Me shtimin e një pike vaji tea tree bëhet një maskë shumë efektive për të luftuar aknet.

Një ilaç emergjent për të ndriçuar lëkurën brenda pak minutash është prerja e një domate dhe pastaj hidhni pak sheqer kafe në tul. Ky është përgatitja e një eksfolianti të plotë natyror. Më pas fërkojmë butësisht lëkurën e fytyrës. Lëkura do të bëhet e pastër nga papastërtitë dhe nga qelizat e vdekura. Është vërtet e mahnitshme se sa të dobishme janë domatet në jetën e përditshme, por të përdorura në këto mënyra të pazakonta.

Për t’i thënë lamtumirë elektrizimit të flokëve tuaj: Të gjithë duhet të aplikojmë domate nëse kemi flokë të elektrizuar ose veçanërisht të thatë. Më pas duhet të kombinojmë tulin e përzier mirë të dy domateve me kos dhe disa pika ulliri ose vaj bajame. Më pas shpërndajmë përzierjen në kokë. Kokën duhet ta mbulojmë me film ushqimor. Pas një gjysmë ore vazhdoni me shampon si zakonisht. Elektrizimi do të jetë larguar nga kokat tona . Flokët menjëherë do të duken më të shëndetshëm dhe të shndritshëm.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet