Rutina e bukurisë në vjeshtë: çfarë ndryshon dhe cilat produkte të përdoren?

Rikalibrimi i rutinës tuaj të bukurisë në vjeshtë është thelbësor. Në fakt, në muajt e verës, lëkura ka pësuar një stres të fortë tani të amplifikuar nga temperaturat e ulëta. Ja se çfarë të bëni, hap pas hapi, për t'i dhënë lëkurës atë energji të rritur që meriton!

Ndryshimi i stinës e vë lëkurën tonë në provë: Rënia shpesh e papritur e temperaturave në vjeshtë tenton të shkaktojë një ulje të hidratimit në shtresat sipërfaqësore të lëkurës e cila, nëse nuk kompensohet, mund të çojë në prodhimin e tepërt të sebumit. Pavarësisht se është një mekanizëm i mbrojtjes së lëkurës, sebumi i tepërt mund të bllokojë poret dhe të shkaktojë shfaqjen e puçrrave. Përveç kësaj, i ftohti ka tendencë të shkaktojë një tkurrje të enëve të gjakut: lëkura merr pra një sasi më të vogël të oksigjenit dhe lëndëve ushqyese, të cilat duhet të kompensohen përmes një regjimi adekuat të kujdesit të lëkurës. Nga t'ia fillojmë? Padyshim që nga hapi i parë: pastrimi.

Çfarë ndryshon në rutinën e bukurisë së vjeshtës: pastrimi/ Pastrimi i duhur është pika fillestare për rutinën tuaj të bukurisë së vjeshtës. Preferohen formulime të buta që janë të afta për pastrim të thellë, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e hidratimit të lëkurës dhe barrierës së saj natyrore. Një pastrues i butë, një toner qetësues dhe një spray hidratues janë një vend i mirë për të filluar. Unë gjithashtu sugjeroj që të mos neglizhohet shtresimi, një hap themelor në çdo kohë të vitit. Për të shmangur skuqjen ose acarimin, zgjidhni një lëkurë enzimatike të formuluar për lëkurë të ndjeshme sesa një pastrim mekanik.

Kremëra dhe trajtime për fytyrën për rutinën e bukurisë së vjeshtës/ Hapi i dytë: hidratimi maksimal. Kjo pasi vjeshta është koha perfekte për disa mjete shëruese për lëkurën e thatë. Prandaj, asnjëherë mos e mbroni me produktin për ta aplikuar pas pastrimit. Jo, sepse duhet të mbështesni lëkurën gjatë ndërrimit të sezonit duke shtuar disa hapa në rutinën e bukurisë. Serumet dhe nxitësit mund të jenë mjete ndihmëse të vlefshme, së bashku me kremra ushqyes, mbase për t’u aplikuar në mbrëmje para se të shkoni në shtrat. Ndër përbërësit që do të preferohen janë produktet e kujdesit të lëkurës që respektojnë mikrobiomën e lëkurës, kështu që të gjitha ato formula që ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit të baktereve të mira në lëkurë, forcojnë mbrojtjen natyrore të lëkurës kundër ndjeshmërisë, sigurojnë lehtësim të menjëhershëm dhe, me kalimin e kohës, ato ndihmojnë në uljen e skuqjes.

Lëkura e ndjeshme ndaj skuqjes: çfarë të bëni? Nëse keni lëkurë të skuqur, shmangni nxehtësinë, ushqimin pikant, alkoolin dhe të gjitha ato produkte që shtresohen tepër. Padyshim, siç është parashikuar, rekomandohen të gjitha produktet e kujdesit të lëkurës që qetësojnë skuqjen, të tilla si ato të formuluara me Centella Asiatica, një përbërës aktiv që ndihmon në riparimin e lëkurës nga inflamacioni, skuqja ose njollat.

Ndotja, një armik për lëkurën/ Së fundmi, roli i ndotjes nuk duhet të nënvlerësohet, i cili gjithnjë e më shumë prek qytetet duke filluar nga vjeshta. Smogu, grimcat dhe mikroprimcat e tjera kanë efekte negative në lëkurë dhe shkaktojnë përshpejtimin e procesit të plakjes sepse ato depërtojnë në shtresat më të thella, reagojnë me molekulat e kolagjenit dhe percaktojne formimin e radikaleve te lira. Vetëm një rutinë rigoroze e kujdesit për lëkurën e vjeshtës mund ta ngadalësojë këtë proces. Cilat produkte të zgjedhim? Ekspertët nuk kanë dyshime: ndër përbërësit aktivë më efektivë kundër ndotjes dhe stresit oksidativ të shkaktuar prej tij, ka vitaminë C e cila ka një veprim antioksidues, anti radikal të lirë dhe detoks, ektoina - një përbërës që mbështet në mekanizmat mbrojtës të lëkurës - dhe së fundmi koenzima Q10, një element themelor për metabolizmin qelizor.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet