Scrub kafeje: receta dhe përfitimet

Konsiderohet si një nga trajtimet më efektive dermokozmetike për fytyrën dhe trupin, pastrimi përbëhet nga një procedurë e shtresimit të shtresave më sipërfaqësore të epidermës.

Çfarë është scrubi i fytyrës? Mekanizmi i tij i veprimit të pastrimit përfshin përdorimin e grimcave të ngurta të madhësive të ndryshme të cilat, të masazhuara në lëkurë, janë në gjendje të kryejnë një veprim mekanik të heqjes së të gjithë elementëve të vdekur të lëkurës në mënyrë që të lehtësojnë rinovimin e shtresës së saj të kornemës.

Qëllimi kryesor i pastrimit është të ndihmojë që lëkura të jetë më kompakte, e lëmuar dhe rrezatuese si për fytyrën ashtu edhe për tërë trupin, pasi procesi i plakjes dhe vdekjes së qelizave ndodh në të gjitha pjesët. Lloji i substancave të përdorura dhe frekuenca e aplikimit ndikohen fuqimisht nga mosha e subjektit, gjendja e shëndetit të lëkurës dhe lloji i lëkurës. Çdo trajtim eksfoliant duhet të jetë jo-agresiv për të shmangur skuqjen dhe acarimin e lëkurës dhe preferohet të kryhet në mbrëmje, për të lejuar përbërësit e lëkurës të pushojnë. Përveç kësaj, duhet të shmanget ekspozimi ndaj rrezatimit diellor, i cili ka një efekt të rëndësishëm inflamator në nivelin integrues.

Çfarë do të thotë "pastrim" dhe si ta zbatoni atë? Fjala "scrub" fjalë për fjalë do të thotë "fërkim", e cila është pikërisht metoda me të cilën eliminohen qelizat e vjetra së shtresave më sipërfaqësore të lëkurës, për të lejuar zëvendësimin e tyre me elementë të rinj. Parakushti themelor për të marrë rezultate të kënaqshme është masazhimi i lëkurës në një mënyrë të butë por energjike pasi shtresat që do të eleminohen janë të bashkuara me ato më poshtë dhe në fakt duhet të shkëputen. Pasi të aplikohet në mënyrë të barabartë, pastrimi duhet të masazhohet me lëvizje vendimtare rrotulluese, për të krijuar një gërryerje të lehtë të lehtë, të aftë për të shtresuar mekanikisht. Isshtë një veprim pastrues qëllimi i të cilit është të eleminojë elementet e devitalizuara (dhe për këtë arsye të padobishme) të lëkurës, të cilat zakonisht duken të zbardhura dhe të trashura.

Një epidermë e ringjallur është në gjendje të marrë frymë më mirë pas një qarkullimi fiziologjik të qelizave dhe në të njëjtën kohë të trajtohet në mënyrë efektive me produkte kozmetikë që absorbohen në një mënyrë optimale. Scrub për trupin me kafe. Scrubi i kafesë përbëhet nga një bazë kremoze (e lëngshme ose vajore) dhe një përbërës gërryes (pluhur kafeje) i formuar nga mikrogranule të substancës së ngurtë. Një scrub për trupin me kafe përfshin përdorimin e produkteve për t'u përzier me një vaj vegjetal ose me kos apo edhe mjaltë, ndoshta me shtimin e një lugë çaji sheqer kafe (i cili, ndryshe nga ai i rafinuar, ka kokrra më të mëdha). Pavarësisht nga lloji i përbërësve që përdoren për të realizuar produktin, është e rëndësishme që të aplikohet në lëkurë të lagur, për të optimizuar funksionet e tij. Ka disa pjesë të trupit që duhet të trajtohen më vendosmërisht se të tjerët dhe për këtë arsye kërkohet një masazh më inciziv. Pas aplikimit të pastrimit është e nevojshme të vazhdohet me lëvizje rrethore nga poshtë lart për të vazhduar për disa minuta, për t'i dhënë produktit kohë për të kryer veprimin e tij. Në fakt, ajo nuk duhet të depërtojë brenda lëkurës, por të mbetet sipërfaqësisht për të shtresuar dhe eliminuar qelizat e vdekura.

Duke filluar nga këmbët, pastaj ngjituni deri në pjesën e kofshëve, duke ndaluar kryesisht në nivelin e gjunjëve dhe thembrave, të cilat përfaqësojnë zonat kritike të kësaj pjese të trupit.

Ijet , shpina dhe barku përbëjnë një zonë anatomike që nuk është veçanërisht e vështirë për tu trajtuar, por që mund të ketë depozita të celulitit të futura në çdo panikul dhjamor. Në krahët dhe shpatullat, por mbi të gjitha në nivelin e bërrylave, këshillohet që masazhimi të bëhet masazh i fortë, ndërsa këshillohet që të procedohet me delikatesë më të madhe në gjinj dhe dekolte. Një scrub efektiv i trupit me kafe duhet të përgatitet duke kalibruar saktësisht raportin midis pjesëve të ngurta dhe të lëngshme pasi pikërisht nga kjo proporcion varet suksesi i veprimit. Në fund të masazhit është e dobishme të shpëlani tërësisht trupin me ujë jo shumë të nxehtë, duke bërë një dush të vakët pa përdorur ndonjë produkt kozmetik, për të lejuar lëkurën të marrë frymë në maksimum. Kafeina, përbërësi kryesor i scrubit të kafesë, lehtëson rinovimin natyror të qelizave pa i irrituar ato, pasi në vend të kësaj mund të ndodhë përmes përdorimit të kimikateve. Përveç kësaj, kafeja përmban përbërje të shumta anti-oksiduese që stimulojnë prodhimin (ose aktivizimin) e kolagjenit, duke ndihmuar në tonifikimin e lëkurës duke e bërë atë më elastike. Përgatitja e një scrubi me llum kafeje përfshin përbërësit e mëposhtëm:

2 lugë gjelle kafe;

2 lugë sheqer kafe;

4 lugë vaj bajame të ëmbël;

1 lugë gjelle mjaltë shumë të lëngshëm;

1 lugë çaji pluhur kanelle (opsionale).

Është e mjaftueshme që të përzihen të gjithë përbërësit derisa të merret një përzierje homogjene e cila duhet të pushojë për të paktën dhjetë minuta para se të aplikohet në pjesë të ndryshme të trupit.

Një tjetër recetë scrubi kafeje mund të përgatitet me përbërës alternative, të cilët janë:

4 lugë gjelle kafe;

4 lugë kripë të trashë;

2 lugë sheqer kafe;

4 lugë vaj ulliri.

Gjithashtu në këtë rast është e nevojshme të përzihen të gjitha substancat duke pasur kujdes që gradualisht të shtohet kripa e cila mund ta bëjë përzierjen të pabarabartë. Në këtë situatë, vaji i ullirit, i cili përmban një sasi të konsiderueshme të vitaminës E, lufton radikalet e lira, përgjegjësi kryesor për proceset e plakjes së lëkurës.

Pastrim kafeje për fytyrën: Përdorimi i pastrimit të kafesë për përdorimin e lëkurës kërkon përdorimin e një produkti më delikat për trupin pasi lëkura dhe fytyra irritohet më lehtë për shkak të ndjeshmërisë së saj. Vëmendje e nevojshme duhet të kushtohet si në zonën e syve, e cila nuk do të trajtohet me produkte të tjera eksfoliant për shkak të trashësisë së epidermës duke filluar nga hollutat e duhura.

Sepse në këtë rast është dobësuar për të aplikuar pastrimin e fytyrës së kafesë në mënyrë të barabartë dhe pastaj të filloni të masazhoni me lëvizje delikate rrotull fytyrës. Produktet mund të aplikohen edhe në buzë të tyre, pas trajtimit, janë të buta dhe të turbullta pas eliminimit të qelizave me më mirë që shpesh formohen në kontakt me agjentët atmosferikë. Përparësitë që japin zbatimin e pastrimit të fytyrës jane të ndjeshëm dhe ju lejojnë të zbutni rrudhat, në zvogëlimin e ndryshimeve dhe ngjyrave (njolla në errëta që shfaqen në lëkurë), të rigjeneroni kolagjenin dhe mbrojtjen elastike.

Pastrimi i mjaltit dhe kafesë është ideal për lëkurën që nuk është më shumë dhe mund të përgatitet me përbërësit e mëposhtëm:

4 lugë gjelle kafe;

2 lugë mjaltë gjysëm të ngurtë;

2 lugë vaj jojoba;

1 lugë çaji pluhur kanelle (opsionale).

Për të përftuar një produkt efektiv, është thelbësore që vaji të shtohet i fundit, pasi të ketë përfunduar bashkimi midis pjesëve të ngurta dhe mjaltit: në fakt, vetëm në këtë mënyrë përzierja është homogjene.

Një propozim tjetër është përgatitja e një pastrimi kosi dhe kafeje, i aftë për të kombinuar veprimin eksfoliant të kafesë me veprimin zbutës dhe ushqyes të kosit.

Përbërësit janë:

4 lugë kos të thjeshtë shumë kremoz (me qumësht të plotë, por pa ëmbëlsues);

4 lugë gjelle kafe;

1 lugë gjelle lëng limoni.

Pas përzierjes së të gjithë përbërësve, kemi një scrub jashtëzakonisht delikat dhe të lehtë për t’u aplikuar, i cili duhet të aplikohet në fytyrë dhe të masazhohet për të paktën 5 minuta në mënyrë që të lejojë kosin të ushqejë lëkurën gjatë shtresimit.

Scrub kafeje kundër celulitit: Celuliti është një çrregullim që prek shumë gra dhe që jo vetëm ndikon në aspektin estetik, por edhe në mirëqenien e trupit, pasi mund të shkaktojë pasoja të qarkullimit të gjakut me ndryshime në mikroqarkullimin dhe ekuilibrin e ujit. Prania e kësaj papërsosmërie ndihmon në rritjen e mbajtjes së ujit me formimin pasues të edemës (ënjtjes) sidomos në nivelin e pjesëve të pjerrëta të trupit, siç janë kyçet e këmbëve dhe në përgjithësi gjymtyrët e poshtme.

Serum anti-celulit: Një pastrim i celulitit me llum kafeje është një aleat i shkëlqyeshëm për të kufizuar ngecjen e lëngjeve në trup pasi shfrytëzon vetitë drenazhuese të kafeinës. Në këto raste është thelbësore që masazhi i produktit të jetë veçanërisht vendimtar, në lidhje me praninë e adipociteve (qelizat që përmbajnë pikat e yndyrës) të cilat duhet të trajtohen në mënyrë efektive. Në fakt, celuliti lokalizohet pikërisht në nivelin e adipociteve, mbi të cilat është e nevojshme që kafeina të veprojë me aktivitetin e saj drenazhues.

Duke përdorur rregullisht një scrub anticelulit të kafesë, merren rezultate të dukshme që rezultojnë nga veprimi sinergjik i këtyre produkteve i cili nga njëra anë eliminon mbajtjen e ujit dhe nga ana tjetër rinovon shtresat sipërfaqësore të epidermës.

Një recetë e pastrimit të celulitit të kafesë përfshin përbërësit e mëposhtëm:

4 lugë gjelle të kafesë të dehidratuar;

2 lugë sheqer kafe;

4 lugë vaj kokosi;

1 lugë gjelle kanellë.

Për të marrë një rezultat të kënaqshëm është e nevojshme që të gjitha substancat të bashkohen dhe që aplikimi i produktit të zgjatet për të paktën 10-15 minuta, duke shmangur çdo pabarazi që mund të parandalojë depërtimin e tij. Në fakt, ndryshe nga produktet e tjera, pastrimi anti-celulit me llum kafeje jo vetëm që kryen një veprim sipërfaqësor shtresimi, por gjithashtu garanton një aktivitet kullues falë kafeinës.

Kanellë, vaj bajame dhe përbërës të tjerë anti-celulit!

Kanella është një përbërje tjetër natyrore e aftë të promovojë eliminimin e lëngjeve të ndenjur pasi përshpejton metabolizmin dhe për këtë arsye edhe shkëmbimin e ujit.

Si terapi sulmi mund të përdorni recetën e pastrimit të kafesë të përmendur më lart, ndërsa si mirëmbajtje këshillohet të zëvendësoni sheqerin kafe me mjaltë, shumë më delikat dhe të treguar pas fazës fillestare. Në këtë mënyrë lëkura së pari trajtohet në thellësi dhe në mënyrë të vendosur dhe pastaj mund të përmirësohet edhe nga pikëpamja estetike.

Një tjetër recetë pastrimi kafeje që do të përdoret kundër papërsosmërive të shkaktuara nga celuliti mund të bëhet me përbërësit e mëposhtëm:

4 lugë gjelle kafe;

2 lugë kripë të trashë gatimi;

1 limon i shtrydhur;

2 lugë vaj bajame të ëmbël (ose argan).

Veprimi i njëkohshëm i kripës së trashëgimisë dhe kafesë vepron në mënyrë efektive në nivelin e depozitimit të celulitit dhe ndihmës në eliminimin e fenomenit "lëkurë portokalli", veçanërisht tipike për kofshët.",

Nga ana tjetër, vaji i bajames së ëmbël ka një veprim të dobishëm ushqyes dhe zbutës të lëkurës të theksuar nga prania e përbërësit kokërrëz të pastrimit. Një ndihmë e fundit e vlefshme e dhënë nga këto përbërës natyralë është ajo që ka të bëjë me përdorimin e scrubit të kafesë për qimet e rritura pasi, duke lehtësuar heqjen e qimeve pas procesit sipërfaqësor të daljes, minimizohet edhe rreziku i ngeljes së qimeve në lëkurë.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet