Skincare hygge, beauty routine tendenca që vjen nga Skandinavia

Filozofitë hygge (nga Danimarka) dhe lagom (nga Suedia) merren me mënyrën se si dikush i afrohet jetës, me një theks në respektimin e vetvetes dhe të tjerëve dhe vlerësimin e gëzimeve të vogla të jetës - një koncept që tani ajo gjithashtu përfshin kujdesin e lëkurës, në një vizion holistik të bukurisë që ju fton t'i kushtoni vetes kohë. Esencialiteti dhe pastërtia janë përbërësit kryesorë të kujdesit për lëkurën, trendi holistik i bukurisë që vjen nga Skandinavia.

Hygge për lëkurën: çfarë do të thotë: Hygge është para së gjithash një filozofi, ndjekja e lumturisë që dallon stilin e jetës nordike, nga dizajni te ushqimi. Të jetosh hygge do të thotë në harmoni, në çdo aspekt të jetës, të harrosh ritmin e vrullshëm dhe t'i kushtosh kohë cilësore vetes, pasioneve dhe atyre që do. Nëse deri vonë ishte mania K-Beauty, sot trendet e kujdesit për lëkurën vijnë nga Danimarka dhe Suedia. Kujdesi për lëkurën duhet të bëhet një ritual bukurie që ju lejon të relaksoheni dhe të kujdeseni për lëkurën në natyralitetin e plotë. Filozofia e higjienës së kujdesit për lëkurën: Hygge e kujdesit për lëkurën bazohet në parimin e më pak është më shumë, pa teprime dhe pa sakrifica, duke u përqëndruar në ato thelbësore dhe të frymëzuara nga natyra. Sipas Ole Henriksen, themelues i markës së kujdesit për lëkurën me të njëjtin emër, ky koncept përfshin të gjitha aspektet e jetës, "Kjo është arsyeja pse gratë skandinave janë besnike ndaj një rutine themelore të kujdesit të lëkurës", shpjegon Henriksen. Bilanci konsiderohet si një përparësi në Skandinavi dhe kjo qasje reflektohet edhe në kujdesin ndaj lëkurës. Produktet Hygge janë natyrore dhe të pastra, pa shtuar kimikate që mund të irritojnë lëkurën. Cilësia e ujit dhe të ushqyerit është gjithashtu shumë e rëndësishme, të cilat kryejnë një veprim sinergjik me kujdesin për lëkurën.

Rutina e kujdesit për lëkurën: hapat themelorë

1. Lëkura super e hidratuar: Lëkura e grave skandinave duket përherë e shkëlqyeshme . Për të arritur këtë, është thelbësore të ruhen nivele të larta të hidratimit të lëkurës dhe barrierës së lëkurës kundër të ftohtit dhe lagështisë. Thelbësore është një rutinë strategjike e pastrimit të vajrave, serumeve të fytyrës dhe maskave të rrobave. Kur moti bëhet më i ftohtë, rekomandohet një rutinë anti-dehidrim që përfshin një vaj pastrues që lë lëkurën të hidratuar dhe super të lëmuar, një serum mattifikues dhe një krem dite të pasur me antioksidant. Përveç kësaj, një mjegull fytyre, shumë e dobishme për hidratimin e lëkurës jashtë shtëpisë.

2. SPF edhe në dimër: Kur mendojmë për klimën skandinave, sigurisht që nuk i imagjinojmë ditë me diell të nxehtë, megjithatë gabojmë. Pavarësisht motit të ftohtë, vendet skandinave marrin shumë diell dhe (pavarësisht nga re dhe dëborë) një rutinë e mbrojtjes nga dielli është thelbësore për lëkurën e shëndetshme. Këshilla e modeles suedeze Elsa Hosk është të vendosni kremin kundër diellit në të gjithë fytyrën dhe qafën, para se ta kaloni ditën jashtë.

3. Përbërësit nga fjordet dhe akullnajat në higjienën e kujdesit të lëkurës: Më në fund, përbërësit natyralë dallojnë higjenën e kujdesit për lëkurën dhe shpesh vijnë nga fjordet dhe akullnajat. Natyra e pakontaminuar dhe burimet e pasura natyrore mbushin produkte të kujdesit të lëkurës që bëhen të fuqishëm dhe në të njëjtën kohë aleatë të pastër të bukurisë. Ndër markat më të vlerësuara në kujdesin për lëkurën është Eleni & Chris, themeluar nga një nënë dhe vajzë, ata përdorin "ari skandinav" ose boronicën në formulimet e tyre. Disa teste kanë treguar se vaji i farave të boronicës natyrshëm përmban vitamina A, B dhe E, deri në katër herë më shumë vitaminë C sesa një portokall i plotë, si dhe kalcium dhe magnez. Për më tepër, marka formulon të gjitha produktet e saj duke përdorur Ujin e Akullnajave Skandinave: i pastër dhe i patëmetë me oksigjen, është përbërësi magjik për të zbutur, freskuar dhe pastruar flokët, veçanërisht kokën, dhe lëkurën.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet