Të gjitha që duhet të dini për një pamje on top edhe pa make-up

Si të keni sy të bukur edhe pa grim? Ne jemi të sigurt që për këtë do ta pyesni veten të paktën një herë sepse jeni lodhur nga korrektorët, boja për vetulla, hijet e syve etj. Gjithmonë përqendrohemi në bazën e fytyrës për të barazuar fytyrën në mënyrën më të mirë të mundshme, por shpesh janë sytë ata që na vënë në vështirësi sepse përveçse janë pasqyrë e shpirtit, ato janë edhe pasqyra e lodhjes sonë.

Zoat e errëta, qerpikët e drejtë pa vëllim, vetullat e pakultivuara dhe mbase të holla: shikimi ynë është shumë i rëndësishëm dhe, për këtë arsye, është shumë e rëndësishme t'i kushtojmë vëmendjen e duhur me një rutinë bukurie për ta bërë atë gjithmonë të bukur edhe pa përdorimin e make-up.

Hapi i parë: hiqni make up-in në mënyrën e duhur. A thamë pa grim? Dhe le të mos ketë asnjë grim, përfshirë atë të një dite më parë. Për këtë arsye, është thelbësore që të hiqni makiazhin në maksimumin e aftësive tuaja duke përdorur produkte ad hoc. Vajrat dhe gjalpi janë një gjë e domosdoshme në rutinën tuaj të re të bukurisë për një vështrim në pjesën e sipërme: ato do të shpërndajnë çdo gjurmë të përbërjes pa pasur nevojë të fërkoni fort dhe, për këtë arsye, duke zbutur dhe dobësuar qerpikët. A jeni i varur nga pecetat? Lërini mënjanë, sytë tuaj do t'ju falenderojnë.

Po, kujdesi për lëkurën: konturin e syve. Sa e njihni zonën e syve? A keni një për ditën dhe një për natën? A e ndryshoni atë sipas stinëve? Nëse përgjigjet tuaja janë të gjitha pozitive, ju jeni një profesionist i vërtetë në temën 'sy të bukur pa make-up' nëse, nga ana tjetër, ndiheni si një peshk pa ujë, mbase është koha të shtoni një hap të vogël në kujdesin tuaj për lëkurën. Quhet kontur i syve dhe është një krem ad hoc për zonën e qeseve, rrathëve të errët dhe qepallat; i disponueshëm në formë kremi, xheli ose serumi, ky produkt është formuluar posaçërisht për të përmirësuar strukturën e lëkurës e cila është e ndryshme nga pjesa tjetër e fytyrës. Këtu, në fakt, lëkura është më e hollë dhe më delikate dhe për këtë i duhet një vëmendje shtesë. Vendoseni atë në mëngjes dhe në mbrëmje duke trokitur me gishtin unazor, gishtin më delikat, nga brenda dhe duke u përpjekur të bëni një lëvizje të lehtë drejt tjetrit për të ngritur shikimin.

Krem ndriçues, aleatë të besuar. I përsosur për t’u aplikuar pas rutinës suaj të mëngjesit, kremrat ndriçues për konturin e syve ju lejojnë të zbusni hijet më të errëta të zonës së syve dhe, në të njëjtën kohë, të korrigjoni paksa ndryshimin e ngjyrës së lëkurës. Këto kremra janë ideale për ata që nuk e pëlqejnë makiazhin dhe, të paktën herë pas here, duan të lënë mënjanë fshehës dhe fshehës. Si funksionojnë ato? Kjo falë pigmenteve që përmbahen brenda tyre dhe disa grimcave me shkëlqim të cilat, pasi goditen nga drita, e reflektojnë atë, duke ndriçuar zonën e syve.

Patch? Miqtë e tu më të mirë. Ato quhen arna dhe ju tani mund t'i quani miqtë tuaj më të mirë dhe do t'ju duhet absolutisht të bëni disa minuta për të paktën një herë në javë. Latex, pëlhurë dhe i ripërdorshëm: llojet e njollave të syve janë me të vërtetë të shumta dhe, secila prej tyre, ka një qëllim të ndryshëm për t'i bërë sytë tuaj të ndritshëm dhe të bukur pa pasur nevojë të përdorni përbërjen. Nga mjetet ngritëse që mund të përdoren si në pjesë më e ulët se sa më e lartë, duke kaluar përmes kremrave hidratues dhe zbutës. Ashtu si maskat e indeve, pjesët e syve lëshojnë lëndë ushqyese, substanca lehtësuese dhe qetësuese në zonën e syve, duke dhënë një efekt të relaksuar dhe të hidratuar pas çdo aplikimi. Përdorni ato një herë në javë, së bashku me maskën tuaj të preferuar të fytyrës, dhe në rast se stresi dhe lodhja po ju zënë, vendosni arna në frigorifer për t'u thënë lamtumirë qeseve të ënjtura nën sytë tuaj.

Maska: për një përkëdhelje shtesë. Çfarë bëni kur gjërat duket se nuk kthehen mirë dhe ju duhet pak kohë për veten tuaj? Sipas mendimit tonë një maskë për fytyrën dhe pse gjithmonë i harrojmë sytë. Gjithashtu në këtë rast mund të bëni diçka më shumë: një dozë shtesë hidratimi me maska dhe trajtime për të përmirësuar shëndetin e syve tuaj. E përsosur nëse keni një zonë shumë të thatë të syve ose nëse, për shkak të stresit dhe kalimit të kohës, lëkura juaj fillon të shfaqë disa vija dhe rrudha të vogla. Për të provuar: një përqafim shtesë për një moment të gjithë për veten tuaj

Qerpikët e ëndrrave. Kur bëhet fjalë për të parë pjesën e sipërme pa make-up, është e pamundur të harrosh qerpikët. Easiershtë më lehtë me bojë për vetulla, por pa të? Në këtë rast është e nevojshme të shtoni një hap të vogël në kujdesin për qerpikët dhe, përveç vajit klasik të ricinit aq të dashur nga entuziastët e DIY, që janë serumet e dedikuara për qerpikët. Këto mikro-koncentrate të pronarit duhet të aplikohen në qerpikët pa make-up dhe të pastruar mirë, mundësisht pas ritualit tuaj të kujdesit të lëkurës, për t'i forcuar ato dhe për të përshpejtuar rritjen. Vendosni durim dhe këmbëngulje: qerpikët janë delikatë dhe u duhet kohë për të rimarrë forcën. Kur të vijë koha, ju patjetër mund t'i thoni lamtumirë bojë për vetulla. Këshillë e vogël: gjithmonë masazhoni rrënjën me një furçë të pastër të një boje për vetulla të vjetër që nuk e përdorni më: do të përmirësoni qarkullimin duke forcuar vetë qerpikët.

Mos harroni vetullat. Shumë shpesh, edhe kur vendosim një make up perfekt me smokey eyes ose eyeliner garues, vetullat përfundojnë në fund të listës së make-up për të bërë. Por pse? Gjithmonë e pyesim veten këtë edhe sepse, në sajë të vetullave të pastruara dhe të rregullta, është e mundur të hapni edhe sytë më të lodhur dhe të përmirësoni fytyrën. Përveç lehtësimit të heqjes së qimeve dhe piskatoreve, mos harroni t'i kushtoni pak vëmendje vetullave tuaja, jo vetëm me disiplinimin e qimeve, por edhe me produktet forcuese dhe stimuluese të rritjes. Ju do të plotësoni hapësirat e vjetra dhe, me qetësi, mund ta ripërcaktoni formën në mënyrën më të mirë duke synuar forma të holla.

Mjete bukurie për zonën e syve. Teknologjike ose jo, mjetet e bukurisë për zonën e konturit të syve janë mjete të vogla bukurie që duhen shtuar si hapi i fundit për të pasur gjithmonë një pamje të freskët. Nga rul jade klasik, dhe i përjetshëm, në një version sferik për të punuar më mirë në zonën e syve te pajisja me koka të këmbyeshme të dizajnuara për një shtresim të lehtë dhe rigjenerimin e lëkurës. Natyrisht, ata nuk mund të punojnë vetë dhe, për këtë arsye, është thelbësore që të shoqërojnë gjithçka me kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën si para ashtu edhe gjatë. Tani pamja juaj e freskët dhe e relaksuar nuk ka më sekrete, por mos harroni qëndrueshmërinë.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet