''The Undoing'': gjërat që duhen ditur në lidhje me trillerin me Nicole Kidman dhe Hugh Grant

Elita e Manhattan po përplaset me një vrasje që shkatërron jetën e qetë të një çifti profesionistesh. Të martuar, me një fëmijë, por ndoshta gjithmonë të panjohur për veten e tyre. Ja po nisim, thrilleri i krimit The Undoing është në dispozicion. Është folur shumë për këto miniseri (6 episode), fundin e vitit 2020 dhe ngjarjen e parë seriale televizive të vitit të ri (të paktën në Itali). Por nuk duhet shumë kohë që seriali të shkojë në pikë, që midis Grace Fraser (Nicole Kidman) dhe burrit të saj Jonathan (Hugh Grant) ekziston një humnerë gënjeshtrash. Nëna (Matilda de Angelis) e një shoqes së klasës së djalit të saj (Elena Alves) vdes dhe i dyshuari numër një është Jonathan, një onkolog pediatrik i përfshirë në një listë të mjekëve kryesorë të bërë nga revista Neë York. Sepse ai u zhduk papritur dhe për prova të tjera më të sakta. Por edhe Grace nuk është plotësisht e lirë nga spekulimet. Sidoqoftë, është tek ajo që Undoing fokuson të gjithë efektin katastrofik të historisë.

Dyshimet e Grace në The Undoing: E detyruar pasi ajo do të shpërbëjë gradualisht çdo siguri të martesës, të identitetit të Jonathan, për atë që bëri kur tha se kishte bërë një operacion urgjent, për Grace ky është një mendim i dytë pas tjetrit. Ambivalent nëse duhet të dëgjoni babanë e tij (Donald Sutherland, një manjat i pasur që kurrë nuk e donte atë burrë) apo instinktet e tij si një psikoterapist i Upper East Side, një ekspert në natyrën njerëzore. Por nëse i afrohemi fundit në lidhje me Jonathan, duket se nuk ka dyshim për fajin e tij, ku është kënaqësia e The Undoing?

Shkurtimisht: në akumulimin e të vërtetave të pathëna, për të cilat në një pikë të caktuar shfaqet lista javore e blerjeve, ka shumë; në plumba të rremë, për të cilët ne fillojmë të besojmë gjithçka, nga vrasësi bipolar Grace te Elena e cila, pasi që në seri ajo luan një piktore, ndoshta ajo u vra për shkak se nuk kishte paguar për furçat (shumë të shtrenjta); në Hugh Grant, një djalë i mirë i papërshkueshëm, pavarësisht rrudhave; në pornografinë famëkeqe të brendshme, për të cilën The Undoing gjithashtu kërkon shtëpitë e të pasurve. Muri i tyre, tarracat e tyre në Parkun Qendror, limuzinat e tyre. Dhe Nicole Kidman e cila, si zakonisht, shumë e mirë, është gjithashtu e veshur sikur vajza it e vitit 2020 të ishte Vanessa Bell.

Në fund, sepse ankthi i kthesës ngrihet vazhdimisht dhe zbeh çdo hamendje në një procedurë me dëshmitarë dhe marrje në pyetje të drejtuara nga një avokat i mësuar të fitojë. Pra, në episodin e gjashtë ne vazhdojmë në mënyrë të pashmangshme të mbyllim derën, të fikim celularin, të mbyllim macet dhe qentë në kafaze, t'i vendosim fëmijët dhe vjehrrat në shtrat. Dhe mjerë ata që ankohen. Por kthesa është atje dhe si është….

Zhbërja: kuriozitetet për tu njohur. Bazohet në një bestseller

Një sukses në Shtetet e Bashkuara, këtu në Itali pak më pak, edhe nëse ka pasur tifozët e saj. Bëhet fjalë për një familje të lumtur nga Jean Hanff Korelitz (Piemme), me thirrjen «Askush nuk i di hijet e martesës tuaj më mirë se ju. Megjithatë, ju jeni i vetmi që zgjidhni të mos i shihni ". Me historinë e shkruar nga Jean, seriali David E. Kelley i drejtuar nga Susanne Bier dhe gjithashtu i prodhuar nga vetë Kidman respekton pjesën më të madhe të komplotit, por paraqet disa ndryshime. Undoing është bashkëpunimi i dytë midis Kelley dhe Nicole, i pari ishte Big Little Lies (2 sezone), i bazuar gjithashtu në një libër të suksesshëm (nga Liane Moriarty, gjithashtu shkrimtare e Nine perfect strangers: nga e cila Nicole ka tërhequr seri të tjera që do të dalin në fund të vitit).

Nicole Kidman këndon Dreama little dream of me: Megjithëse hezitoi, aktorja atëherë pranoi të këndonte këngën - standardin e famshëm të vitit 1931 - e përdorur më vonë në hapjen e serive televizive. Regjistrimi u zhvillua në studiot e muzikës në shtëpi të Keith Urban. Ky është shansi i dytë që Nicole i jep vetes në muzikë përveç muzikali Moulin Rouge, i pari ishte në duetin e vitit 2001 Somethin 'Stupid me Robbie Williams.

Veshjet janë bërë me porosi: Veshje të jashtme në të gjelbër dhe të kuqe, të cilat përshkruajnë personalitetin e Grace Fraser në krahasim me atë të nënave të tjera të pasura të Upper East Side. Këtu është udhëzimi i stilistes së kostumeve Signe Sejlund - bashkëpunëtore e Susanne Bier për 28 vjet - për një gardërobë të vogël që ka krijuar një dëshirë të madhe për pazar në audiencën femërore. Të vishesh siç bën Grace, për shëtitje të gjata në parqe ose në qytet. Një dëshirë fatkeqësisht e parealizuar: mantelet ruhen në arkivin e HBO.

Donald Sutherland është hera e dytë që luan babanë e Kidman: E para ishte në Cold Mountain, një film i vitit 2003 në të cilin ai ishte Reverend Monroe, dhe Nicole vajza e tij Ada.

Shkolla e Undoing është ajo e Gossip Girl: Në serialin me Hugh Grant quhet Shkolla e Reardonit; në atë të Gossip Girl është Shkolla Constance Billard për vajza / St. Shkolla e Judës për djem. Në realitet është një ndërtesë që i përket kompleksit të Kishës Ortodokse të Rusisë (në Neë York).

Hugh Grant: Duke mbaruar prodhimin për muaj të tërë, aktori britanik ka qenë gjithmonë zgjedhja e preferuar e regjisores Susanne Bier. Sepse ai me pamjen e një personi të respektuar ideal për të mishëruar një karakter, natyra e vërtetë e të cilit është e padeshifrueshme. Interpretuesi perfekt për të mashtruar shikuesit që në episodin e parë, të cilin Hugh e lidh më shumë se çdo gjë tjetër me komedi romantike dhe role pozitive. Nën atë hijeshi, ato mënyra të buta, por edhe të lodhura nga mosha, kush është Jonathan në të vërtetë? Vrasësi që beson policia apo një burrë që iku nga frika?

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet