Trend beauty 2021: trendet e flokëve, make-up-it dhe kujdesit të lëkurës

2021 premton lajme interesante nga fronti i trendit të bukurisë. Përveç konfirmimeve të shkëlqyera. Ashtu si një vëmendje në rritje për të gjelbrën dhe një dëshirë për t'u pajtuar me natyrën, së cilës i shtohet një make-up që do të përqendrohet plotësisht në dritë dhe një rutinë më thelbësore dhe minimale të kujdesit të lëkurës, me pak fjalë, një skinimalism. Për të mos përmendur bobin si një gjatësi portreti të flokëve dhe një pamje perfekte të zhveshur nga dielli për të kënaqur dëshirën për jetë në ajër të hapur. Këtu janë disa trende të bukurisë që na presin në 2021.

1. Flokët: bob francez konfirmohet si prerje e modës

2020 ishte viti i bobsleigh, veçanërisht në versionin e tij francez, i cili shpërtheu gjatë verës falë shumë personazheve të famshëm që e kanë zgjedhur atë. Dhe 2021 nuk do të tejkalohet duke qëndruar në të njëjtën gjatësi. Pse u pëlqen kaq shumë? Është padyshim i gjithanshëm, modern dhe elegant, jep një joshje të sofistikuar me stilim të përshtatshëm të butë dhe paksa të valëzuar. Për më tepër - një detaj për të mos nënvlerësuar - thekson qafën dhe buzët, dy pika fokale të bukurisë femërore.

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, kjo prerje është një anti-plakje e përsosur sepse garanton një efekt botoksi dhe rimbushjeje, pasi ngre optikisht dhe mbush perimetrat e fytyrës.

Flokët: a do të kthehen të gjatët?

E gjata, tani për tani, mbetet një mikro-prirje, e parë mbi të gjitha në rrjetet sociale, falë yjeve që duan të luajnë me zgjatime dhe paruke të stilit Rapunzel. Kush e di nëse gjatësia maksimale do t’i bëjë gratë të dashurohen përsëri. Ndërkohë, në koleksionet 2020-21 të propozuara nga sallonet, idetë nuk mungojnë.

2. Bukuria do jetë me jeshile

Dëshira për pastërti do të shoqërohet gjithashtu nga një interes më i madh për botën natyrore. Të dhënat e fundit të lëshuara na tregojnë se në epokën e Covid-19, "bukuria e sigurt" ishte më e popullarizuara. Ne nuk jemi më të kënaqur me një produkt thjesht organik, vegan, por ne kërkojmë siguri. Dhe në fakt, megjithë rënien e tregut për shkak të pandemisë, produktet kozmetike natyrore në muajt e fundit kanë regjistruar një rritje të lehtë. Një trend, ai i gjelbër, i cili gjithashtu përkthehet në një nevojë më të madhe për t'u kujdesur për veten dhe për t'u pajtuar me natyrën. Një konfirmim edhe në vitin e ri, duke pasur parasysh se gjithnjë e më shumë kompani janë të angazhuara për mbrojtjen e planetit, në sajë të formulave zero kilometër dhe paketimeve të riciklueshme.

3. Grimi, në këerkim të dritës

Në bazë të tendencave të bukurisë të vitit 2021 ka me të vërtetë një nevojë të re për të shkëlqyer. Koleksionet e reja dhe ekspertët e tregojnë atë. Nevoja për një fytyrë më të ndritshme, e ndjerë tashmë në fund të vitit 2020, do të mbizotërojë në 2021. Ne do të jemi dëshmitarë të një shpërthimi shkëlqimesh, në sy dhe fytyrë, falë bumit të ndriçuesve, të cilat mund të mbështeten në formula gjithnjë e më të fuqishme, të lëngshme dhe të forta për të vendosur tempujt, hundën dhe harkun e Kupidit.

4. Make up “sunkissed” dhe mascara volumizuese

Në veçanti, fytyra mund të mbajë një surprizë: pas sezoneve nude do të ketë një rikthim në pamjen më të sofistikuar të divës, pa ndonjë shtresë retro. Ky është përbërja e shkëlqyeshme e re me të cilën do të dashurohemi. Transparenca që kemi sot dhe mbulimi i djeshëm do të bëhet një. Fytyra do të jetë si një kanavacë krejtësisht e re, e rigjeneruar. Për ta bërë atë tre-dimensionale do të ketë një blush, duke përfshirë edhe ato korrigjuese, afër botës së tokës. Dhe pastaj? Ndër trendet gjithashtu efekti sunkissed dhe rikthimi i qerpikëve me vëllim, pak grunge. Suksesi i tyre do t'i besohet vetëm mascarës, të ndaluara ato të rremet.

5. Kujdesi për lëkurën, është koha për "skinimalism"

Për vitin 2021, pritet një rutinë më thelbësore e bukurisë, pa elementë të tepërt, me synimin për të pasur një lëkurë thjesht të shëndetshme. Dikush mund të flasë pothuajse për "skinimalism". Një sezon i ri shkëlqimi, i cili tradhton sfondin psikologjik. Pas një kohe të gjatë të "fshehur" në shtëpi dhe pas maskave, të ngujuar para ekranit të PC, dëshira për një autenticitet të ri do të jetë e fortë, madje edhe nga bukuria. Lëkura e shëndetshme, e pastruar dhe e hidratuar është gjithashtu një lëkurë me shkëlqim natyror.

6. Acidet për lëkurën, aleatë në 2021

Viti i ri premton t'i konfirmojë ato si pasuri të domosdoshme. Të përshtatshme për shtresimin e lëkurës, acidet kryejnë një veprim pastrues të thellë të butë. Ata të gjeneratës së fundit? Acidi laktobionik dhe glukonolaktoni, të prezantuar në treg kohët e fundit.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet