Ja si vret Majlinda....

nga Doriana METOLLARI

Valet e perdorura nga sherbimet sekrete te ushtrise, sherbejne per komunikim, per tortura dhe per te te influencuar mendimet. Nuk degjohet asgje tjeter pervecse zerave te cilat te shperqendrojne, me e pakta, por mund edhe te te influencojne deri aty sa te bejne te marresh vendimet qe duan, te te izolojne dhe te te heqin vullnetin per te vepruar. Pasoja me e pakte eshte humbja e kujteses afatshkurter, me pas ate afatgjate. Valet nepermjet te cilave behen torturat kontrollohen nga sherbimet sekrete te ushtrise ose SHISH. Ato jane te gjendje te te influencojne deri aty mund te te shtyjne te besosh se i ke ditet e numeruara, se cdo dite ne kete vend eshte nje dite qe po ta dhurojne sepse ti ne fakt varesh nga sigurimi.

Se ku e merr lejen sigurimi i shtetit, apo sherbimi sekret ushtarak nje Zot e di, por di me siguri se nje grida duma, nje elisa spiropali, nje ilva ikonomi, nje pjerin ndreu me grua, nje elve magriti, nje taulant balla, mund te paguajne per ti urdheruar qe te te shkaterrojne jeten ngadale, duke te te paralizuar, duke te te tkurrur, gjeja me e thjesht eshte nje artrit, humbje ekuilibri dhe perdorim te trurit per komunikim dhe gjithcka tjeter. Ata nuk te marrin leje por mund te te ekzekutojne me lloj lloj marifetesh qe nje Zot e di cfare duke te krijuar veshtiresi ne frymemarrje, apo duke te te influencua gjendjen tende emocionale ne cdo moment.

KOntrollohesh ne cdo moment se cfare ben dhe mund te influencohesh nga politika, nepermjet atyre qe ata i quajne "menaxhere". Kjo eshte shume e veshtire te vertetohet sepse keto arme nuk lene gjurme, por nje denoncim ne polici duhet bere. Prokuroria do te nderhynte sikur te mos e kontrollonte politika, dhe ajo qe eshte shume e sigurt, e dhimbshme por edhe e vertete eshte se keta qe kontrollojne sigurimin e shtetit nuk jane ata qe duhen, dhe keta politikane plehra jane kapur pas baballareve, nenave dhe dashnoreve sic kapet i mbyturi pas nje varke qe shikon, ne det. Keta palaco jane tere kohen te mbytur, dhe keta kriminele qe jane ne sigurim te shtetit dhe qe merren edhe me te vdekurit, nuk jane asgje tjeter vetem tortorues ekzekutor te urdhrave te bijave qe nuk nuk shohin shqiptaret dot te shkelqejne askund.

E sigurt eshte se sigurimi nuk ndryshon askend, popullit po. Tani qe po shkruaj jane nen sulme me vale te cilat "premtojne" se shume shpejt do te nxjerrin jashte perdorimit mbi te gjitha asaj qe i druhen me shume llogjikes.

Por jeni ju qe keni per ta marre pas te gjithe kete. Ua premtoj. Po me kercenojne, me mendime se do te me ekzekutojne menjehere pas publikimit te ketij artikulli sepse iu duhet nje hero-ine. Po i them popullit se nga ky krim nuk vjen asnje gje e mire. Tani qeruohuni nga jeta ime, se nuk e keni me ne dore te beni asgje.

(Ze: ja ku jemii. jepi tani dhe e shohim. / Eshte Majlinda Bregu.)

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet