El Hierro: mrekullitë e ishullit më të vogël të Kanarinëve

E gjithë bukuria e një pushimi në El Hierro. Ishulli më i vogël i arkipelagut Kanarian Spanjoll është një vallëzim midis katër elementeve: zjarrit të vullkaneve, egërsisë së oqeanit, erërave të vrullshme, tokës së errët.

Përtej nuk ka tokë tjetër. Vetëm ulërima e oqeanit, fëshfërima e erës, asnjëherë në gjumë për shkak të një vullkani që ishte aty. Evropa Perëndimore shkoi në El Hierro, e fundit, malmestoso posta e Kanareve që nga Ptolemeu (shekulli II pas Krishtit) vendosi kalimin e meridianit zero atje.

Përtej, ishte Perëndimi i Largët i Atlantikut dhe bota e re ende e panjohur. Pastaj britanikët morën detyrën larg atë kohë , duke e zhvendosur atë në Greenëich në 1884. Nga ana tjetër, Herreñi morën hapësirën e tyre. Ishulli është më i vogli dhe më i riu i arkipelagut spanjoll, në mes të Oqeanit Atlantik, përtej kolonave të Herkulit në ngushticën e Gjibraltarit: në "vetëm" 1.2 milion vjet, tërmete, zjarre dhe uragane.

El Hierro: trashëgimi natyrale: Një natyrë që nuk jep zbritje, por sjell shumë dhurata: kështu, nga i fundit, dikush bëhet i pari. Neoeletta da Lonely Planet Best in Travel per il 2021, ka qenë një rezervë botërore e biosferës për 20 vjet dhe që nga viti 2014 gjithashtu gjeopark i Unesco-s, i cili dëshironte të vërtetonte atë që tashmë ishte e qartë për të gjithë: El Hierro nuk është vetëm i fortë dhe kokëfortë si forma që ka e cila të kujton një kudhër ose një bumerang. Nuk është e njëjtë me asgjë tjetër, e bukur me shpirt.

El Hierro: si të shkojmë atje? Më pak se një orë me fluturim ose pak më shumë se dy me anije nga Tenerife, vite drite nga çdo klishe kanariane me ishujt e tjerë, është një nga vendet e zgjedhura për punë inteligjente, falë një një rrjet i mirë me fibra optike. Që atëherë nuk është përkulur as ndaj lajkave të TV spanjoll që ju bënë dy sezone, nga Hierro, seriali i njohur. Këtu i vetmi yll, nëse ka ndonjë gjë, është ecomuseum Lagartario. “Në Hierro ju vini të lidheni me natyrën, duke u shkëputur nga pjesa tjetër e planetit ", shpjegon Luiz Cruz nga Qendra e Interpretación de la Reserva de la Biosfera në fshatin e vogël të Isoras.

Çfarë të shihni në El Hierro, Ishulli Kanarie: Nga një port i ngrohtë në një parajsë shumë gjeneratash, nuk është vetëm aroma që të çon këtu me rërë të errët dhe të kuqe, tronditur nga energjia e Atlantikut. Në këmbë, me biçikletë, në guagua (autobusë, lokale), me makinë.

Arkeologji, vreshtari, gjeologji: pushimet në El Hierro janë një vallëzim midis katër elementeve, por gjithashtu një orë mësimi në ajër të hapur. E para jepet nga banorët. Ata kanë një alfabet të këndshëm, të ndarë si barbacoa, pikniku i pashmangshëm për t’u shijuar kudo, falë edhe një morie vendesh të pajisura përpara gurgullimës së valëve. Sepse këtu ka gjithmonë një vend për të shkuar, përgjatë njërës prej 250 kilometrash shtigje - të miratuara në 15 itinerare - të cilat tani kalojnë nëpër livadhet e egra me pika aeonio, simboli i trëndafilit të ishullit, pyje të dendura pishash midis laurisilva dhe pemëve të gëlqeres, shkëmbinjtë që duken sikur të dalë nga prekja e piktorëve të Romantizmit.

El Hierro, Gorona del Viento: Retë që shpesh rregullojnë ishullin, herët në mëngjes, kur luajnë pak, gjithashtu duken të pikturuara në horizont, kujtuar nga erërat një gjë e shkëlqyeshme për një ishull që adhuronte garoèn, një pemë e aftë për të kondensuar lagështinë e qiellit në gjethe dhe për ta shndërruar atë në pika uji.

Një shëtitje e bukur ju lejon ta admironi atë . Sot, në fund të fundit, ai qendror lejon takimin të të njëjtave forca: uji i shiut mblidhet në caldera të një vullkani të shuar; stoqet e penës fuqinë e termocentralit. Dhe këtu është motori i vërtetë jeshil i ishullit, një qark i virtytshëm burimesh të rinovueshme dhe të pastra me të cilat synohet një qëndrueshmëri totale.

El Hierro, çfarë të bëjmë që të shohim në bregun lindor të ishullit? Pesë ditë në këto gjerësi janë një shije e një feste tjetër, një javë është një rrezik: mund të jetë e mjaftueshme që të mos dëshironi të largoheni më. Mario Guglielmi-t i ndodhi: italo-gjermanit, shpirtit evropian (ai flet edhe greqisht), ai mund të jetonte kudo, dhe në vend të karakterit herreño që kapi thelbin e thellë: "Nëse e doni diçka, ju e respektoni atë: këtu askush nuk do të shesë kurrë ishullin dhe nesër mendoni dy herë, për veten tuaj dhe për të tjerët ”. Mosha e El Hierro zbulohet pak nga pak: bregu lindor është i përsosur për të thyer vonesën. Midis Roque de la Bonanza, pirg portreti dhe ripaselfie, Timijiraque dhe La Caleta, plazhet e pajisura sigurojnë orët më dembele.

Tamaduste, pak përtej aeroportit, ka një emër vendas: disa shtëpi, një gji i rrumbullakët dhe i përsosur, të dyja si kur batica është e ulët, si kur rritet. Asgjë tjetër nuk është e nevojshme për të qenë të lumtur në tokë. As Marsi, për të thënë të vërtetën, ajo është larg: fillon disa hapa përtej qytetit, në rrugën e shënuar mirë që të çon maja në shkëmb, në skiaran e zezë e cila kundërshtohet nga krahët e bardhë të pulëbardhave të Roque del las Gaviotas. Këtu, shija e ishullit: aroma e kripës, rënkimi i detit dhe një zemër që po fundoset në çdo shikim, si kur zbret në gjiret e Charco Manso ose Pozo de las Calcosas. Emrat alkimikë për shkëmbinjtë e ngatërruar dhe pishinat natyrore ku mund të strehoheni kur të vijë vala e gjatë. Jo gjithmonë po mund të notojë: kjo vendoset nga batica dhe gjendja shpirtërore e oqeanit, por ato shpesh mashtrojnë pritjen gaforre të rrumbullakëta dhe shumëngjyrësh. El Golfo nuk është larg: është koha për ta zbuluar. Nga lart, nga mirador del la Peña e famshme Artisti kanarian César Manrique ka gdhendur midis gurit dhe kaktusit.

El Hierro dhe vullkani: Ishulli është i papritur, i pjerrët, duket si një fortesë e shtrirë midis Afrikës dhe Shtyllave të Herkulit: por nga veriu në perëndim fundoset, i jep anën, sikur dikush ta kishte kafshuar. Ishte vullkani që e gëlltiti, 50 mijë vjet më parë, duke krijuar, si për t’u falur, një amfiteatër shumë pjellor. Rruga që e kalon atë, midis serra dhe pemishte, duket e dizenjuar me shesh dhe vizore dhe prek fshatra me kisha te bardha si la veneratissima Candelaria, ku është një nga udhëtimet më të lakmuara, oxhaku de Jinama.

El Hierro: plazhe, shpella dhe pishina natyrore: Pastaj këtu është Las Puntas, me hotelin Puntagrande, një nga më të vegjlit në botë, me pamje nga shkëmbinjtë. Qymyr druri Azul është një shpellë për zhytje të guximshme, ndërsa La Maceta ofron qetësi falë pishinave natyrore i përforcuar nga njeriu, i përsosur në perëndim të diellit, kur qielli bëhet purpur dhe oqeani bie në gjumë.

El Hierro: vreshta dhe paragliding: Tigaday dhe La Frontera janë qendrat më të gjalla, por Uëe Urbach i zgjodhi ato, të ardhura nga Gjermania, për të ndryshuar jetën. Sot ai është një prodhues i verërave "heroike", siç ndodh shpesh në ishujt. Toka vullkanike, lagështia e drejtë, "kokë e fortë dhe parcela të vogla: filoksera nuk mbërriti këtu, e cila shkatërroi rrushin evropian dhe që nga viti 1994 ishulli mburret me "bërjen", emërtimin e origjinës".

Vreshtat ngjiten në shpatin e gdhendur nga vullkani dhe humbasin në mjegullat e Dos Hermanas dhe Malpaso. Theshtë kulmi i kësaj bote, në një lartësi prej 1.500 metrash: rëra dhe llava krijojnë rrëshqitje të shkrifëta në të cilat "Carvano" si në një vrapim të zi, para se të fluturojnë, të dashuruar me paragliding.

Ku të hani në El Hierro: Përtej është Hierro tjetër, i cili ende ka shumë fytyra për të zbuluar. Më të mirët i përkasin piñeri dhe ata takohen në dy baret e pueblo të El Pinar. Duhet të zgjidhni tavolina kafeje El Mentidero nëse, siç sugjeron emri, ku kaloni kohën me të dhe bëni thashetheme. E rëndësishme është të mos nxitoni, të përshëndetni ata që kalojnë dhe, mbase, të jeni me fat takoni Alexis E. Emrin e artit, pas 22 vitesh në Madrid ai thjesht u kthye në shtëpi, duke ndjekur atë rrugë të fatit të cilën ai e pasuron, dita ditës, galineron e tij, një ish kafaz pule i shndërruar në hapësira e artit kolektiv.

El Hierro: ku mund të zhyteni në det? Pueblo kërkon kohë: ka murale në çdo cep, shtëpi rurale të. Oqeani është atje. Për ta arritur atë, po kalojnë të paktën dy galaktika: së pari pylli që i jep emrin fshatit, pastaj përsëri hapësira të lavës ngurtësuar në një mijë forma, rreth kratereve akoma të hapura dhe të mbrojtura nga Centro de Interpretación e Gjeoparkut.

Diku në breg, këtu është La Restinga: dikur marinarët u strehuan atje; sot turistë, shumë të dashuruar me fundin e detit. Shpërthimi i fundit u regjistrua këtu: ishte viti 2011, vendi u evakuua sepse vullkani nënujor ziente pothuajse në sipërfaqe.

Në lokale ka akoma ata që kujtojnë ato ujëra të gjelbërta nga të cilat, si raketa, dilte llava si peshq fluturues. Një apokalips? Jo, përsëri, një mundësi: "Sot kemi një botë që po reformohet vetë ", shpjegon Iñaki Cayón, nga Centro de buceo El Hierro, i cili shoqëron në det të hapur, por edhe për udhëtime me snorkeling.

Ku të hani në El Hierro: Ajo që shihni me maskë dhe kuzhinier të frymëzuar me snorkel Juan Arabisen Quintero: në moshën 29 vjeç transformoi vendin që ai e pa kur ishte fëmijë dhe sot Casa Juan i tij është një nga adresat më të njohura të ishullit, ku traditat aromatizohen me ndikime tajlandeze dhe orientale. Kjo shtrirje uji quhet Mar del las Calmas: në zbarkimet e Kepit Tacorón është e lehtë të kuptohet sepse, midis shkallëve që lehtësojnë hyrjen në det dhe kalojnë në ujëra të kristalta, asnjëherë të trazuara, dhe zona e pashmangshme për piknik.

El Hierro: druri Sabinar dhe vetmia e Nuestra Señora de los Reyes: El Hierro nuk i ka shteruar surprizat e tij, por i rezervon ato për ata që ngjiten në Dehesa, një pllajë që zë majën perëndimore. Në këtë preri era komandon. Ajo që përkul dëllinjat në një hark shumëvjeçar, në drurin Sabinar. Dhe është gjithmonë ai që së pari dobësoi dhe pastaj shpëtoi nga mbytja e anijeve që nga devotshmëria, që prej 1546, ata u dhuruan barinjve të zonës ikonën rreth së cilës u ndërtua, në një pyll me pisha magjike, vetmia e Nuestra Señora de los Reyes: mbrojtëse e ishullit, figura e saj e mrekullueshme mbahet, çdo katër vjet, në procesion - do të jetë 3 korrik 2021, në një version disi të reduktuar - përgjatë camino de la Virgen, një shteg (bajada) që gjarpëron për 29 kilometra përgjatë gjithë ishullit, për një aheng që mbahet mend nga zjarri dhe pjesëmarrja kolektive e kremtimeve të Pashkëve të Javës së Shenjtë në territorin (bajadaelhierro.com).

Ndaloni në farin Orchilla: El Hierro, i përkushtuar dhe kokëfortë, qetësohet vetëm kur toka mbaron: këtu është, fari i Orchilla. Ja ku sapo të kalojë meridiani zero, ishulli ka gjetur ritmin e tij: është kënga që dëgjohet në plazhin e Verodal, më i madhi dhe më i largëti. Vala arrin disa herë, e josh tokën, e mashtron, e ledhaton dhe pastaj e godet, duke u tërhequr me përbuzje. Është një dashuri e pandërprerë për të përfituar nga një zhytje, ndjenja, për një moment, e një pjese e një shkëlqimi nga të gjitha.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet