Sri Lanka çfarë të shikoni: 9 gjërat që nuk duhen humbur (dhe 3 që duhen shmangur)

Sri Lanka çfarë të shohim për 11 ditë: Është një ishull i vogël, një pikë në rrëzë të Indisë, megjithatë gjërat për të parë në Sri Lanka janë vërtet shumë, të cilat mund t’i shihni të gjitha brenda dhjetë ditësh. Ishulli i Ceilonit, toka e elefantëve e çajit, është një arkë thesari e mbushur me xhevahire të çmuara, për tu mbajtur me kujdes në shënimet tuaja pas një udhëtimi në këtë tokë të mrekullueshme. Të vendosësh se çfarë të shohësh në Sri Lanka është e thjeshtë dhe e vështirë në të njëjtën kohë: në shumicën e rasteve zgjedhja më e mire është të ndjekësh një itinerar "klasik".

Shmangia e rrugëve turistike është pothuajse e pamundur në fakt, sepse vendet me interes më të madh të Sri Lankës janë parqet e saj natyrore, qytetet e malësisë qendrore dhe vendet arkeologjike të trekëndëshit. Nëse dëshironi të organizoni një udhëtim në Sri Lanka në gusht, këto janë për mendimin tim vendet që nuk mund të mungojnë në itinerarin tuaj në ishullin Ceilon, ku ndoshta disa nga kujtimet më të mira do t’I keni shumë gjatë në mëndje . Çfarë të shihni në Sri Lanka në zonën e jugut?

1) Parku Kombëtar Yala: Yala është parku i dytë më i madh natyror në Sri Lanka, një nga vendet për tu vizituar për të vlerësuar për natyrën dhe faunën e këtij ishulli. Është një zonë e mbrojtur që është shumë e popullarizuar nga turistët, por megjithatë dhuron shumë emocione. Gjatë ditës brenda Parkut Kombëtar Yala do të shoqëroheni me xhip nga një udhëzues parku në kërkim të kafshëve që jetojnë të lira në zonë. Aty ka shumë specie që e popullojnë atë: krokodilat, mangutat, buallicat, shumë lloje zogjsh dhe leopardë, të ndrojtur dhe të heshtur, të cilët nuk dallohen lehtë. Nëse i keni, mund të jetë e dobishme të merrni dylbi me vete. Zakonisht udhëzuesit kanë një me vete për t'ju dhënë hua, por edhe një më shumë nuk do të jetë shumë. Nëse vizitoni Yala, me siguri do të shihni gjurmët e shkatërruesit me sytë tuaj, cunami i vitit 2004 ku mbetën pak nga Shtëpia e Pushimit e Patangala, një ndërtesë e rrafshuar nga tre valet anomali që morën jetën e 47 njerëzve gjëja më e habitshme është se asnjë kafshë nuk ishte viktimë e cunamit. Para se të vinin stuhitë, të gjithë ishin tërhequr në tokë, larg nga rreziku.

2) Shpellat Dambulla: Shpellat Dambulla janë për mendimin tim një nga vendet më interesante në Sri Lanka. Ata janë pjesë e Trashëgimisë së UNESCO-s që nga viti 1991, ata janë tempulli më i mirë i ruajtur në ishull pesë shpella kryesore ju kaloni një tempull të Artë imponues, i cili vepron si paradhomë e shenjtërores dhe ngjitet në majë të një kodre. Sapo të kapërcehet pragu i hyrjes, tempujt e shenjtë janë një pamje befasuese: shpellat janë ndërtuar nga një shkëmb graniti mbi 160 metra i lartë. Brenda, muret me afreske dhe statujat e Budës evokojnë një atmosferë të qetë dhe paqësore. Rreth shenjtërores, majmunët kalojnë aty-këtu, duke shoqëruar turistët që ngjiten e zbresin kodrën me shpresën që të marrin një copë mango ose kush e di, mbase një akullore.

3) Fortesa e Sigiriya: Vizita në Sri Lanka dhe trekëndëshi kulturor do të thotë domosdoshmërisht ngjitje në Fortun e Sigiriya, një nga vendet simbolike të historisë dhe kulturës së ishullit, gjithashtu kjo trashëgimi e UNESCO-s që nga viti 1982. Kalaja antike, e themeluar në shekullin e pestë pas Krishtit, qëndronte në një monolit graniti mbi 200 metra të lartë, një kryevepër inxhinierike e rrethuar nga natyra dhe kopshte të mrekullueshme reale me pellgje dhe cisterna për mbledhjen e ujit. Rreth gjysmës së lartë, një shkallë spirale që ju ngjit në shkëmb çon në afresket antike të "Vajzave të reve", të pikturuara brenda një çarje të monolitit. Duke vazhduar lart, pas një ngjitje të gjatë mbi 1200 shkallë, arrini në majë të fortesës dhe pamja hapet mbi mbetjet e vendbanimit antik të mbretit Dhatusena dhe një imazh që nuk do ta harroni shpejt.

4) Statuja e Aukana Buda: Në gjysmë të rrugës midis Dambulla dhe Anuradhapura (qyteti i parë sovran i Sri Lanka, themeluar në shekullin e 2-të Para Krishtit) është statuja e Aukana Buda. 12 metra i lartë, u skalit në shekullin e 5-të pas Krishtit. dhe është një nga më mbresëlënëse në ishull. Vendi ku ndodhet është plot devocion dhe shpirtëror, i rrethuar nga lutjet e Sinhales dhe aroma e fijeve të temjanit dhe luleve të lotusit.

5) Polonnaruwa: Polonnaruwa ishte kryeqyteti i dytë antik i Ceilonit dhe për mendimin tim është një nga gjërat për të parë në Sri Lanka sepse është një nga vendet më të ruajtura arkeologjike. Në fakt, në Polonnaruëa ata mund të vizitohen ndërtesa të rëndësishme civile dhe të shenjta, stupa imponuese dhe tre statujat e mrekullueshme të Budës së Gal Vihara. Vetë ju jeni të apasionuar pas arkeologjisë, përfundoni vizitën duke arritur Anuradhapura, e para antike kryeqyteti i Sri Lanka. Ky është gjithashtu një vend plot hijeshi historike dhe kulturore, unë ju rekomandoj shikoji te dy. Midis të dyve, Polonnaruëa ndoshta na la përshtypjen më të madhe gjithashtu për atë bekim të papritur hindu që morëm nga një murg gjatë vizitës. Nëse doni të lexoni më shumë, unë do t'ju tregoj se çfarë të shihni në Polonnaruwa brenda një dite (me biçikletë).

6) Parku Kombëtar Minneriya: Një tjetër gjë për të parë në Sri Lanka në gusht është Parku Kombëtar Minneriya: periudha nga qershori deri në tetor në zonën veri-qendrore të ishullit korrespondon me sezonin e thatë (ndryshe nga jugu, ku është periudha musonike). Klima dhe temperaturat e kësaj zone shtyjnë elefantët dhe zogjtë e shumtë kafshët ujore që jetojnë në park për t'u mbledhur rreth liqenit dhe pishinave në kërkim të ujit, kështu që është shumë lehtë për t’i dalluar ato. Pavarësisht se është shumë e njohur për turistët, Minneriya është shumë e bukur nga pikëpamja natyraliste patjetër që ju rekomandoj ta vizitoni. E vetmja e metë në përvojën tonë ishte me shoferin e xhipit gjë që na bëri të bëjmë një udhëtim mjaft të nxituar për të marrë turistë të tjerë

7) Maja e Ella dhe Adamit të Vogël: Qyteti i Ella nuk është një vend veçanërisht interesant në vetvete, por është një vend për të shkuar në Sri Lanka që të relaksoheni pak në mes të gjelbrimit. Në fakt, në Ella mund të bëni ekskursione të ndryshme: të keni një ditë në dispozicionin tuaj, një nga rrugët më të njohura interesante është ngjitja në majën e Adamit, një mal i lartë 2,243 m që mund të arrihet me një shëtitje rreth katër orë. Maja e Adamit është një destinacion pelegrinazhi për shumë besimtarë të paktën një herë në jetën e tyre ata ngjiten mbi 5,000 shkallë për të arritur gjurmën e shenjtë të Budës, një grope e cila ndodhet në majë të malit. Nëse, si ne, nuk keni kohë të mjaftueshme për Adam's Peak, unë ju sugjeroj të merrni rrugën e shkurtër atë të Majës së Adamit të Vogël. Është një shëtitje prej rreth një ore, një shteg i lehtë dhe gjithashtu i përshtatshëm ju duhet të ecni përgjatë një shtegu pak të përpjetë midis plantacioneve të çajit, në një mjedis të gjelbër të mbështjellur me dritë. Me të mbërritur në majë, ju do të priteni nga një atmosferë paqeje, me malet përreth jush dhe flamuj budistë që fluturojnë mes pemëve.

8) Treni panoramik në Sri Lanka: nga Ella në Nuwara Eliya për të arritur Nuwara Eliya nga Ella ne morëm trenin e famshëm skenik që kalon nëpër kodra. Udhëtimi, që zgjat rreth tre orë e gjysmë, është indolent dhe i këndshëm. Përtej shpërndarjes së tepërt në Instagram që e bëri gati të fryrë, udhëtimi është i këndshëm dhe ju lejon të kaloni ca kohë ndërmjet Sinhales për të biseduar me udhëtarët. Gjatë këtij udhëtimi në Sri Lanka më bëri përshtypje atmosfera e gëzuar që u krijua në kamionçinë kur një grup djemsh filluan të këndonin duke duartrokitur dhe pak nga pak ata u bashkuan me korin e udhëtarëve të tjerë. Ndërkohë, fëmijët të ulur pranë nesh po studionin pamjen tonë kurioze ndërsa shikonin kodrat nga dritarja.

9) Kandy: çfarë të shohësh në gusht (ose korrik): Kandy është një qytet plot me vende për t’u vizituar, duke filluar me tempullin Sri Dalada Maligawa aty ku është ruajtur relikti I dhëmbit të Budës. Përveç kësaj ka edhe statujën e madhe të Budës (Bahiraëakanda Buda), Liqeni Kandy dhe Kopshti Botëror i Mrekullueshëm Botanik i Peradeniya gjë që në vetvete kërkon disa orë për t'u vizituar. Në kopshtin botanik do të ndiheni si një ecje Liliputiane në mes të bimëve bambu me një diametër të paparë, palma gjigante, pemë fiku që duken si perëndi, të populluara nga majmunë dhe ketra që ju studiojnë nga lart. Pa u ndalur, shumë informacione që mund ta gjeni lehtësisht duke zgjedhur një udhëzues të mirë turistik, unë do të doja të rekomandoja një nga gjërat që duhen parë në Sri Lanka në gusht (ose korrik) që nuk do të keni mundësi të shihni në raste të tjera të vitit, domethënë kremtimi i Esala Perahera. Gjatë këtij festivali relikti i Buda-s i mbajtur në tempullin e Bartësit mbartet në procession Kandy që po ju tregoja më herët. Një ngjarje shumë e rëndësishme për vendin, e cila festohet me sfilata dhe valle të cilat zgjasin dhjetë ditë. Pika kulmore festohet gjatë hënës së plotë, në të cilën kryhet relikti procesion nëpër qytet në anën e pasme të elefantit të tempullit Sri Dalada Maligawa. Shpresoj që (gjithashtu) falë këtij artikulli të mund të planifikoni më mirë itinerarin tuaj nëse vendosni të vizitoni Sri Lankën në atë kohë.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet