Vizito Shqipërinë

Shqipëria është një nga vendet më interesante në Europë dhe një nga më miqësoret ndoshta pjesërisht sepse është shumë e vogël, me një popullsi prej vetëm 2.8 milionë banorësh. Është gjithashtu një destinacion kryesor për pjata të shijshme vendase si fëgesat. Befasohuni këndshëm nga plazhet e klasit botëror të Rivierës, ose gjeni aventurierin tuaj të brendshëm duke marrë me qira një makinë dhe duke ecur në male. Ja çfarë duhet të dini përpara se të shkoni.

Shqiptarët janë tepër miqësorë: Një nga gjërat më të mira të udhëtimit në Tokën e Shqiponjave është se kudo që të shkoni, nga kryeqyteti në Riviera, nga malet në qytetet historike, do të jeni të mirëpritur nga vendasit. Shqipëria është një nga vendet më miqësore që do të vizitoni ndonjëherë. Pra, mos kini frikë të kërkoni udhëzime ose informacione të tjera - gjithmonë do të ketë dikush që do t'ju ndihmojë të gjeni atë që kërkoni, qoftë akomodimi, një vend për të ngrënë apo këshilla transporti. Shumë shqiptarë flasin anglisht dhe turizmi po zhvillohet brenda vendit dhe është i mirëpritur si një pjesë kyçe e ekonomisë së vendit.

Shqipëria është një nga vendet më miqësore që do të vizitoni ndonjëherë: Është një vend i sigurt, Shqipëria është një nga vendet më pak të rrezikshme në Evropë. Sipas Ministrisë së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, siguria publike është përgjithësisht e mirë dhe ka shumë pak raportime për krime që synojnë të huajt ose turistët, megjithëse vjedhjet e xhepave ndodhin. Ju mund të udhëtoni në Shqipëri me fëmijë, me një të dashur ose vetëm pa u shqetësuar për sigurinë tuaj siç mund të bëni në disa vende.

Plazhet përgjatë Rivierës janë të mrekullueshme: Ka një arsye të mirë pse shumica e turistëve që vizitojnë Shqipërinë vijnë në plazhet e saj. Riviera Shqiptare ka disa nga zonat më të bukura të bregdetit në Europë. Këto brigje me guralecë dhe rërë rreshtojnë ujërat e kristaltë që mund të qëndrojnë këmbë më këmbë në një konkurs bukurie me plazhet e Italisë, Greqisë apo Kroacisë. Plazhet më të mira të Rivierës janë Drimadhe, me ujë të pastër, muzikë live dhe bare plazhi dhe Ksamili, i cili gjithashtu ka ujë të pastër blu dhe është pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit. Megjithatë, ju do të gjeni shtrirje sublime të rërës përgjatë bregdetit. Plazhi i Palasës, i rrethuar nga shkëmbinjtë shkëmborë dhe kodra të gjelbëruara, është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për t'u çlodhur, ashtu si plazhi i Dhërmiut, i cili ka një festë vibe. Për ato të cilët preferojnë plazh rënor, sugjerohet Velipoja, Shëngjini dhe Durrësi.

Shqipëria është tolerante ndaj shumë feve: Një nga gjërat më të bukura të Shqipërisë është se ajo është një komb tolerant kur bëhet fjalë për fenë. Të gjithë ndjehen të gjithë të sigurt dhe të mirëpritur këtu. Në çdo qytet do të shihni një kishë ortodokse dhe një kishë katolike brenda pak metrash nga një xhami. Sipas regjistrimit të vitit 2011, pak më pak se 60 për qind e popullsisë janë myslimanë sunitë, 10 për qind katolikë romakë dhe shtatë për qind ortodoksë lindorë, me myslimanë bektashi, të krishterë të tjerë dhe fe të tjera të përfaqësuar gjithashtu.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet